Dzień Konstytucji 3 Maja

• przez
4.3

Konstytucja 3 Maja ujęta była w 11 artykułach. Wprowadzała prawo powszechnej niepodległości (dla szlachty i mieszczaństwa) oraz trójpodział władzy na ustawodawczą (dwuizbowy parlament), wykonawczą (król) i sądowniczą. Konstytucja ograniczała nadmierne immunitety prawne i polityczne przywileje szlachty zagrodowej była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją.

Tę wiedzę, prócz lekcji historii, można było przywołać podczas uroczystej akademii, na którą zostali zaproszeni uczniowie klas IV – VIII, wraz w wychowawcami. Program słowno – muzyczny przygotowały panie: Jadwiga Chorzępa, Beata Pietrzczyk i Marcelina Rajch –Glonek wraz z  uczennicami i uczniami klasy VII a. Miłym akcentem było wyróżnienie i obdarowanie statuetką, przez panią dyrektor Urszulę Wróblewską, uczennicy klasy IV b, Zuzanny Pyczek, za zajęcie III miejsca w  IV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Żołnierze wyklęci”.

Elżbieta Brewińska

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba ocen: 8