Gratulujemy laureatce Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego!

Wywiad z Asią Wroną, uczennicą klasy VI a – laureatką Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego

Miło nam oznajmić, że nasza koleżanka, Joanna Wrona, została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego. Poniżej zamieszczamy nasz wywiad z laureatką.

Czy trudno było zostać laureatką Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego?

Bardzo lubię język polski i historię, dlatego udział w tym konkursie sprawił mi przyjemność, jednak nie był on łatwy. Trzeba było gromadzić różne materiały, powtarzać wiadomości z klas młodszych, co zabierało dużo czasu. Jednak ta praca była tego warta.

Czy bardzo przeżywałaś fakt, że zostałaś laureatką prestiżowego konkursu?

To było dla mnie ogromne zaskoczenie, zupełnie się tego nie spodziewałam. Byłam podekscytowana do tego stopnia, że po policzkach zaczęły mi płynąć łzy szczęścia.

Który z etapów konkursu był dla Ciebie najtrudniejszy?

Trudno mi wybrać, każde wymagały ogromnej wiedzy, jednak najtrudniejszy był etap II.

Jak dużo pracy włożyłaś w przygotowania do konkursu?

Moim najczęstszym zajęciem było czytanie książek do klas starszych, szczególnie z historii. Było tam o wiele więcej informacji, które znacząco pomogły mi w osiągnięciu sukcesu.

Czy cieszysz się, że nie musisz pisać sprawdzianu po szóstej klasie?

W rzeczy samej. Najbardziej obawiałam się matematyki, która często sprawia mi problemy. Nierzadko robię błędy w obliczeniach spowodowane nieuwagą.

Jaka była reakcja Twojej rodziny na wieść o tym, że zostałaś laureatką konkursu?

Moi rodzice bardzo się ucieszyli, szczególnie mama. To ona przywoziła dla mnie książki historyczne, które chętnie czytałam, a także woziła na warsztaty organizowane dla uczestników konkursu przez Muzeum Narodowe.

Czy lubisz się uczyć? Jaki sposób nauki preferujesz?

Nie mogę powiedzieć, że tylko nauka sprawia mi przyjemność, ale wiem, że jest bardzo potrzebna w życiu. Najczęściej czytam zadany tekst i go zapamiętuję; potem tylko robię powtórki.

Ile czasu dziennie poświęcasz na naukę?

Niewiele. Zapamiętuję dużo informacji z lekcji, a potem je tylko powtarzam.

Jaki przedmiot sprawia Ci najwięcej trudności, a jaki najmniej?

Najwięcej trudności sprawia mi matematyka, najmniej historia i język polski, ale lubię też przyrodę i język angielski.

Czy życie szóstkowej uczennicy jest dla Ciebie wyzwaniem?

W żadnym wypadku. Lubię, jak ktoś pyta mnie o radę, ale nie chcę, by nauka „zawładnęła” moim życiem. Jest ważna, ale poza nią są rzeczy równie istotne.

Czy masz czas na zabawę i spędzanie wolnych chwil z przyjaciółmi?

Oczywiście. Lubię spędzać wolny czas z przyjaciółmi, są dla mnie bardzo ważni. Czasami lubię jednak pobyć sama ze sobą, rozwijać swoje zainteresowania, pasje.

Dziękujemy za szczerą rozmowę i bardzo cieszymy się z Twojego sukcesu.

Pytania opracowali uczniowie z Koła Młodych Redaktorów.

Nauczyciele przygotowujący Asię do konkursu, Anna Pobocha Igniatowska i Wiesław Bąk – o swojej uczennicy:

Joanna to inteligentna, kreatywna i bardzo pracowita uczennica. Pięknie mówi wiersze, w ciekawy sposób interpretuje teksty. Zawsze zajmowała czołowe miejsca w konkursach recytatorskich. W tym roku szkolnym została także Mistrzem Ortografii. Jest bardzo pracowita, ambitna, śmiała, a przy tym bardzo skromna. Sukces odniosła dzięki ciągłemu poszerzaniu wiedzy oraz systematycznej pracy. To uczennica o wszechstronnych zainteresowaniach.
Warto też podkreślić, że w II etapie konkursu brało udział ponad 300 uczniów z województwa świętokrzyskiego, do etapu III zakwalifikowało się 80. finalistów, a laureatami zostało 29. uczniów. Asia powtórzyła sukces ubiegłorocznej laureatki, Mai Cudzik. Maja w ubiegłym roku była jedyną laureatką Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego w naszej gminie, natomiast Joanna jest nią w tym roku szkolnym.