Kinowa lekcja historii

Uczniowie klas ósmych byli na ciekawej lekcji historii w kinie w Kielcach. Uczestniczyli w prelekcji „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo…”, która była świetnym uzupełnieniem tematów związanych z wybuchem i przebiegiem II wojny światowej. Uczniom przypomniano udział i zaangażowanie polskich żołnierzy w walkach na frontach europejskich i światowych. Podkreślono jednocześnie fakt, że zażartość z jaką walczyli była zasługą wdrażania ideałów wychowawczych piłsudczyków. Etos wychowawczy tej grupy kształtował się mniej więcej w okresie od rewolucji 1905 roku do początku lat trzydziestych pod wpływem takich wydarzeń jak konspiracja niepodległościowa, walka na frontach pierwszej wojny światowej, odzyskanie niepodległości oraz walki o kształt ustrojowy i granice państwa. Przetrwał aż po wybuch kolejnej wojny. Z takim zakończeniem młodzież przeszła do oglądania filmu.

„Legiony” to osadzona w latach 1914-1916 opowieść o miłości, przyjaźni, marzeniach i dojrzewaniu. Zbiorowym bohaterem filmu są polscy żołnierze, którzy podczas I wojny światowej tworzyli formację będącą zalążkiem naszej przyszłej armii. Wątek miłosny został zgrabnie wpleciony w legionowy szlak bojowy: od wymarszu z krakowskich Oleandrów, aż po bitwę pod Kostiuchnówką. Przedstawiona na ekranie historia, m.in. dzięki umiejętnemu połączeniu prawdziwych wydarzeń i postaci z filmową fikcją, od pierwszych minut przykuwa uwagę widza. Wprawdzie scenariusz nie jest zawiły, ale stanowi spójną i logiczną całość, co w połączeniu ze świetnymi zdjęciami i efektami specjalnymi oraz niezłą ścieżką dźwiękową sprawia, że mamy do czynienia chyba z najlepszą polską produkcją historyczną.

Uczniowie byli zadowoleni a film określili jako mocny.