Komunikat dyrektora szkoły

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, nakłada na szkołę obowiązek realizacji podstawy programowej poprzez prowadzenie kształcenia dzieci i młodzieży w sposób zdalny, z wykorzystaniem dostępnych technologii.

Szanowni Państwo,

Blisko dwa tygodnie temu zaproponowaliśmy Państwu sposób nauki poprzez: ćwiczenia do wykonania w domu utrwalające, rozszerzające wiadomości i umiejętności uczniów.

Po dziesięciu dniach pracy, pragnę Państwa poinformować, iż przyjęte rozwiązania funkcjonują prawidłowo pozwalając na prowadzenie kształcenia w sposób określony przez MEN. Dzieje się tak m.in. za sprawą zaangażowania Państwa w zapewnienie możliwości technicznych, pomoc dzieciom oraz współpracę ze szkołą – za co serdecznie dziękuję. Od jutra tj. 26.03.2020r., przygotowywane przez nauczycieli e-lekcje będą miały charakter nie tylko powtórkowy, ale także realizujący nowe zagadnienia zawarte w podstawie programowej właściwej dla danego etapu kształcenia. Konsekwencją tego będzie ocenianie uczniów. Nauczyciele będą przekazywali uczniom treści do realizacji w warunkach domowych zgodnie z tygodniowym planem lekcji obowiązującym w II semestrze. Materiały te będą przekazywane za pośrednictwem e-dziennika oraz innych komunikatorów.

Zdaję sobie sprawę z warunków w jakich się znaleźliśmy. Dlatego przesyłane lekcje można realizować w innych, niż wyznaczone dziennym rozkładem zajęć, godzinach. Ważne jest, by uczeń realizował wszystkie lekcje obowiązujące danego dnia. Osobiście polecam Państwu pracę dzieci w godzinach lekcji w szkole. Porządkuje to organizację kształcenia i daje namiastkę szkolnej nauki. Zdaję sobie jednak sprawę, iż w niektórych przypadkach jest to po prostu technicznie niewykonalne.

Drodzy Rodzice, Opiekunowie. Lekcje, które przygotowują nauczyciele w zdecydowanej większości są możliwe do realizacji przez samych uczniów, bez Waszej pomocy. Dajmy dzieciom czas i przestrzeń do działania. Oczywiście łatwiej uczniowi poprosić o pomoc mamę czy tatę i szybko załatwić temat. Zawsze cieszę się, gdy rodzice włączają się czynnie w edukację dzieci, ale nie powinniśmy wykonywać zadań “za swoje pociechy”. Kształcenie zdalne będzie skuteczne wyłącznie w przypadku, gdy nasi uczniowie będą wykonywać prace, podejmować działania przede wszystkim samodzielnie, niejednokrotnie poszukując rozwiązań. A Państwa dzieci doskonale sobie z tym radzą. Otrzymując materiały do pracy dla dziecka, prosimy o uniwersalne podejście do wykonania – jeśli uczeń nie będzie w stanie wykonać jakiegoś polecenia, czy uznacie Państwo, że poleceń jest za wiele dla Waszego dziecka, to niech dziecko wykona tyle ile jest w stanie. Zwracajcie się także bezpośrednio do nauczycieli ze swoimi uwagami i spostrzeżeniami.

Jeżeli uczeń będzie miał utrudniony dostęp do materiałów dydaktycznych drogą elektroniczną, to proszę kontaktować się ze szkołą drogą telefoniczną, mailową i wówczas nauczyciele przygotują wersje papierowe, które będzie można odebrać osobiście ze szkoły. W przypadkach bardzo szczególnych, gdzie uczeń nie ma komputera istnieje możliwość wypożyczenia ze szkoły komputera. Takie przypadki proszę zgłaszać bezpośrednio do sekretariatu szkoły – tel. 41 31 17 138

Z wyrazami szacunku
Urszula Wróblewska – dyrektor szkoły