Muzyka filmowa w Bilczy

Spotkania z poezją i muzyką, organizowane co roku w Zespole Szkół w Bilczy, cieszą się w środowisku coraz większą popularnością. W tym roku wieczornica nosiła tytuł „Chwile zatrzymane w kadrze” i przebiegała pod znakiem polskiej muzyki filmowej. Przypomniano najsłynniejsze, najpiękniejsze i najchętniej oglądane od czasów międzywojnia po dzień dzisiejszy produkcje filmowe. Przewijające się przez ekran obrazy ilustrowała muzyka i piosenka, która opanowała scenę. Od „Zapomnianej piosenki”, poprzez walca z serialu „Noce i dnie”, motyw przewodni z „Czterech pancernych” i „Stawki większej niż życie” aż po kultowy kiks trąbki w „Va banku” Juliusza Machulskiego i piosenki z nowych produkcji filmowych, takich jak „Tylko mnie kochaj”, „ Śniadanie do łóżka”, „Nigdy w życiu.”

Autorkami scenariusza są, jak co roku nauczycielki Gimnazjum w Bilczy – Anna Krzemińska, Anna Ślusarz i Anna Igniatowska. Twierdzą zgodnie, że zaskoczone są zaangażowaniem środowiska i stale powiększającym się zainteresowaniem imprezą. Kiedy zaczynaliśmy sześć lat temu, mieściliśmy się my, wykonawcy i publiczność, w sali gimnastycznej. Od kilku lat wieczornica odbywa się w hali sportowej w Bilczy i wymaga coraz większej powierzchni, bo przybywa publiczności i wykonawców – mówi Anna Krzemińska.

Śpiewają, tańczą, grają na instrumentach i recytują rodzice uczniów, absolwenci szkoły, nauczyciele, uczniowie. Zainteresowanie jest tak duże, że nie sposób, aby wystąpili wszyscy.
Nasza wieczornica jest dowodem, że środowisko oczekuje takich form integracji- mówi Urszula Wróblewska, dyrektor Zespołu Szkół W Bilczy – mamy utalentowaną młodzież, a i dorośli nie stronią od działalności artystycznej. Każdy element imprezy przygotowujemy samodzielnie, a współpraca absolwentów i uczniów zaowocowała nawet powstaniem zespołu wokalnego Legato, który reprezentuje szkołę na wielu uroczystościach. Dekoracje są dziełem uczniów i nauczycieli – te ostatnie, w formie klatek filmowych i przestrzennych szpul z taśmą filmową, wykonała pani Dorota Parzniewska. Opracowanie filmowe powierzyliśmy Bartkowi Morągowi, naszemu uczniowi, który zadbało to by na ekranie było śmiesznie, przejmująco, a chwilami sentymentalnie.

Zarówno wykonawcy jak i publiczność podkreślają zgodnie, że wieczornica ma swój niedparty urok, nieuchwytny czar i klimat, które tworzą dźwięk, światło i zapach czarnej kawy, podawanej przez gospodarzy do nakrytych na ten wieczór kawiarnianych stolików. Zapraszamy więc za rok!