„Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć” M.SC.

• przez
4.7

Pierwsza doktorka nauk fizycznych we Francji, pierwsza wykładowczyni na Sorbonie, pierwsza kobieta z nagrodą Nobla i pierwsza podwójna noblistka w historii.

To właśnie dzisiaj, 7 listopada obchodzimy 155 rocznicę urodzin wspaniałej kobiety – Marii Skłodowskiej-Curie.

Choć każdy o niej słyszał, myślę, że niewiele o niej wiemy. Była jednym z najbardziej światłych umysłów współczesnej nauki, prekursorką nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należały: rozwinięcie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Z jej inicjatywy prowadzono także pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Była też człowiekiem bardzo wrażliwym na krzywdę innych, której życie nie było niestety wyłącznie pasmem sukcesów.

Aby przybliżyć historię tej niezwykłej kobiety, żyjącej w czasach trudnych dla kobiet a zdominowanych przez mężczyzn, dzisiejsze lekcje z chemii były poświęcone sylwetce Marii Skłodowskiej-Curie.

Zajęcia te były również zaproszeniem uczniów klas VII i VIII do wzięcia udziału w szkolnym konkursie o życiu i działalności Marii Skłodowskiej-Curie pt. „Pierwsza Kobieta z Noblem”, którego regulamin można pobrać poniżej. A oto 7 rad od Marii Skłodowskiej-Curie:

Zapraszam!

Edyta Wierzbicka