Nie sztuką jest mieć problem, sztuką jest dać sobie pomóc!

Pod takim hasłem w Gimnazjum w Bilczy odbyła się akcja profilaktyczna, mająca na celu pomoc osobom w kryzysie. Nasze działania podjęliśmy w odpowiedzi na niepokojące sygnały dochodzące od młodzieży, m.in.: samotność, problemy rodzinne, szkolne, nieradzenie sobie z własnymi emocjami, agresja i przemoc rówieśnicza. Akcja skierowana została do uczniów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji i potrzebowali pomocy specjalisty lub rozmowy z życzliwą osobą.

W dniu 27.11.2014r. w godzinach 15.00-17.00 chętni gimnazjaliści mogli przyjść do zaproszonego eksperta, opowiedzieć o swoich problemach, a on udzielił im wsparcia, podpowiedział jak poradzić sobie z trudnymi sytuacjami. Na uczniów czekali tacy eksperci jak: psycholog, pedagog, dietetyk, prawnik, policjant, lekarz. Zaproszeni goście gwarantowali anonimowość i dyskrecję.

Pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży. Uczniowie chętnie odwiedzali sale, w których dyżurowali eksperci, dzielili się swoimi problemami, opowiadali o tym, co przeżywają. Najwięcej osób skorzystało z porad udzielanych przez dietetyka.

Wszyscy eksperci potwierdzili zasadność naszej akcji. Duże zainteresowanie punktem konsultacyjnym i wypowiedzi gości skłoniły nas do podjęcia decyzji o kontynuacji naszych działań.