Niezwykła lekcji historii

17 września uczniowie klas trzecich gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Auschwitz – Birkenau. Muzeum Pamięci w Oświęcimiu zostało utworzone dzięki staraniom byłych więźniów w 1947r.  Obejmuje ono obszar dwóch zachowanych części obozu: Auschwitz I oraz Auschwitz II – Birkenau. W czasie II wojny światowej obóz koncentracyjny stał się największym miejscem masowej zagłady – zginęło w nim ponad 1,3 mln ludzi. Dramat autentycznego miejsca nadaje wyjątkowy sens prowadzonej tu edukacji. Na terenie Muzeum młodzież mogła nie tylko zapoznać się z historią funkcjonowania obozu i uzyskać bezpośredni dostęp do wspomnień świadków, ale także na własne oczy zobaczyć świadectwa Holokaustu. To z pewnością była wyjątkowa lekcja historii i na długo pozostanie w pamięci wszystkich jej uczestników.