Noc Naukowca

• przez
3.6

26 maja miała miejsce fascynująca Noc Naukowca w naszej szkole, która przyciągnęła ponad czterdziestu uczniów klas ósmych. Była to wyjątkowa okazja dla uczniów i nauczycieli do eksplorowania nauki poprzez interaktywne i edukacyjne doświadczenia w kilku dziedzinach nauki.

Podczas wieczoru szkoła została przekształcona w stacje pełne aktywności. Organizatorzy wydarzenia w każdej z pięciu sal lekcyjnych przygotowali własne stoiska z ciekawymi eksperymentami, prezentacjami i pokazami, które pobudzały zainteresowanie nauką. Uczniowie mieli okazję doświadczyć na własnej skórze, jak nauka może być fascynująca i zabawna.

W sali 101 z opiekunem Edytą Wierzbicką uczniowie mogli przebyć podróż dookoła świata zwiedzając ciekawe rejony świata z pomocą okularów VR, m.in. Japonię, Stany Zjednoczone, Indie, wyspy Bora-Bora, Saharę, Australię czy szczyt Kilimandżaro. W Sali 102 pani Małgorzata Dąbek pokazała uczniom mikroświat widziany okiem mikroskopu, np. krew ludzką czy własnego włosa. Opiekun sali 103 Kamila Długosz-Szałapska ukazała uczniom związek matematyki z grami strategicznymi. Korzystając z narzędzi do rozpoznawania obrazów, uczniowie mogli nauczyć robota zasad jednej z najpopularniejszych gier strategicznych jaką jest gra „kółko i krzyżyk” , a następnie rzucić wyzwanie robotowi w tej grze. Uczniowie mieli również okazję programować roboty wykorzystując jego różne funkcje. Sala 104 to sala, która zamieniła się tej nocy w naturalne laboratorium kosmetyczne, a uczniowie pod opieką Martyny Kaszni tworzyli naturalne maseczki i pasty do zębów, sprawdzając przy okazji ich działanie. W sali komputerowej Martyna Siewiorek zapoznała uczniów z możliwościami sztucznej inteligencji. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z chatbotem na platformie  ChatGPT oraz wygenerować niepowtarzalne obrazy na podstawie szkicu i krótkiego opisu w języku angielskim. Zainteresowani mieli możliwość również obserwacji obiektów i księżyca nocą przez teleskop pod czujnym okiem pani Małgorzaty Dąbek.

Szkoła tej nocy stała się doskonałym miejscem do integracji społeczności szkolnej oraz wymiany wiedzy i doświadczeń na temat nauki. Uczniowie byli pełni energii i entuzjazmu, odkrywając tajemnice nauki w praktyce. Nauczyciele byli obecni na każdym stoisku, tłumacząc zasady i udzielając odpowiedzi na pytania, co przyczyniło się do jeszcze większego zrozumienia, zainteresowania nauką i odkrywania świata.

Noc Naukowca w naszej szkole była nie tylko edukacyjna, ale również zabawna, nie brakowało wspólnego posiłku, pizzy, kebabów, tostów, wieczoru filmowego, wspólnych rozmów do białego rana, śmiechów, żartów i odrobiny odpoczynku w cieplutkim śpiworze. Rano, po nocy pełnej atrakcji  zadowoleni ale i zmęczeni uczniowie opuścili mury szkoły udając się na odpoczynek do swoich domów.

Zakończona Noc Naukowca przypomniała nam, jak ważne jest promowanie nauki i zainteresowania nauką wśród młodzieży a także budowania i poczucia więzi, które są istotnym elementem rozwoju młodego człowieka. Szkoła to nie tylko budynek z programem nauczania, ale przede wszystkim środowisko, które wpływa na nasz rozwój, tożsamość i przyszłość. To miejsce, w którym uczymy się, doświadczamy, poznajemy samych siebie i budujemy fundamenty dla naszych marzeń i aspiracji. Szkoła jest nieodłączną częścią naszego życia, która przygotowuje nas do wyzwań, jakie napotkamy w dorosłym świecie.

Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tym wydarzeniu!

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba ocen: 15