Opowieść wigilijna

• przez
4.7

Opowieść wigilijna – czyli co tak naprawdę jest w życiu ważne

Tradycją Szkoły Podstawowej im. ks. Piotra Ściegiennego w Bilczy jest przygotowywanie inscenizacji promujących szkołę oraz integrujących środowisko lokalne.

W środowy wieczór, 20 XII 2023 r., w hali ,,Bilcza” zgromadziła się bilczańska społeczność oraz zaproszeni goście: burmistrz Miasta i Gminy Morawica, pan Marian Buras     z małżonką, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego – pani  Katarzyna Kubicka, Hanna Kuta – pani dyrektor Samorządowego Centrum Kultury w Morawicy oraz emerytowana dyrektor szkoły, pani Urszula Wróblewska.

Co tak naprawdę jest w życiu ważne i pozwala człowiekowi osiągnąć prawdziwe szczęście? To pytanie miało na celu zmusić zgromadzonych do refleksji nad własnym życiem w dobie  materializmu i konsumpcjonizmu.

Spektakl  wyreżyserowany na podstawie powieści Ch. Dickensa przez panie Martynę Kasznię i Irenę Zawadzką przeniósł zebraną publiczność do XIX-wiecznego Londynu. Głównym bohaterem  ukazanej historii jest  skąpy starzec – Ebenezer Scrooge, myślący wyłącznie o sobie, nie dostrzegający wyjątkowości świąt Bożego Narodzenia, nie wspierajacy datkiem potrzebujących oraz gardzący drugim człowiekiem. Jedynym jego pragnieniem jest pomnażanie majątku. Nie spodziewa się, że w wigilijny wieczór zdarzy się coś, co na zawsze go odmieni. Wizyta czterech duchów i udzielone przez nich wskazówki sprawiają, że starzec dostrzega błędy, jakie popełnił w życiu i przechodzi przemianę wewnętrzną. Odtąd Scrooge robi więcej dobrego, niż przyrzekł duchom. Był wzorowym zwierzchnikiem i wujem. Czekał zawsze niecierpliwie na dzień Bożego Narodzenia, który obchodził wyjątkowo uroczyście, upamiętniając go corocznie najlepszymi uczynkami. Uświadomił sobie, że bycie dobrym to najważniejsza w życiu wartość, ponieważ wtedy: Bóg będzie błogosławił wszystkim i każdemu z osobna.

W roli Scrooge’a wystąpił  Maksymilian Wilczyński, a w pozostałe postacie wcielili się uczniowie: Filip Iwan, Kaja Stęplewska, Maksymilian Konopka, Zofia Nogajczyk, Iga Kasznia,  Maja Moskal, Felicja Jagielska, Tomasz Brzostowicz, Piotra Chorzępa, Gabriela Krawczyk, absolwenci: Lilianna Wilczyńska, Martyna Bedla, Gabriela Kasznia, Gabriela Rokicka, Julia Marcjan, nauczyciele i rodzice: Maciej Ściga, Izabela Kwiecień, Jacek Ramiączek. Każdy            z wykonawców stanął na wysokości zadania i bez cienia tremy wykonał swoja kwestię. Całości dopełniała  urzekająca świąteczna scenografia oraz świetnie dobrane piosenki przygotowane pod opieką: pani Anny Ślusarz i Darii Kierońskiej , w wykonaniu Zespołu Trema w składzie: Magdalena Ramiączek, Renata Ramiączek, Renata Świercz, Anna Bruśnicka, Ewa Skrzypek oraz uczniów: Klaudii Kiczor, Zuzanny Pyczek, Leny Dobek, Julii Kowalskiej, Laury Kondas, Aleksandry Gołębiowskiej, Sofii Izikieievy, Tomasza Ochwanowskiego.

Aktorzy rewelacyjnie wcielili się w role, kunszt i perfekcja ich gry niczym nie odstępowała od wykonań profesjonalistów. Prawdopodobnie nie było w sali nikogo, w kim nie wzbudziliby emocji.

Wyjątkowe wrażenie na widzach wywarły występy: Martyny Zatorskiej absolwentki naszej szkoły i  zespołu tanecznego w składzie: Maja Miodek, Iga Nogacka, Iga Kasznia, Maja Moskal, Felicja Jagielska, Roksana Przemyska, Sandra Pecyna, Gabriela Krawczyk, Karolina Rączka oraz  uczniów z klasy III a. Z kolei gra na pianinie Justyny Kliś i Wojciecha Treli wprowadziła  widzów w zadumę.

Na zakończenie pani dyrektor Ewa Kosowska i pani wicedyrektor Marzena Pucińska  złożyły wszystkim zebranym serdeczne życzenia świąteczne, dopełniając wyjątkowości  tego wieczoru.

To wzruszające widowisko zachwyciło publiczność zebraną w hali – rewelacyjna gra aktorska, piękna scenografia, oświetlenie i świąteczna oprawa muzyczna dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń i na długo pozostanie w pamięci społeczności Bilczy.

`

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba ocen: 26