Pamiętajmy o partyzanckich grobach

• przez
4.3

Pamiętamy o partyzanckich grobach

27 października grupa uczniów  i harcerzy z klasy V c uczciła pamięć partyzantów poległych podczas II wojny światowej.

Aby wyprawa przebiegała sprawnie, zorganizowano rajd rowerowy. Opiekę
nad uczestnikami sprawowały Anna Pobocha Igniatowska – wychowawca kl. V c
oraz Agata Opatowska – pracownik Biblioteki Publiczno-Szkolnej w Bilczy. W czwartek,
o godz. 13.30, grupa w składzie: Kacper Śladewski, Wojciech Duda, Aleksander Opałka, Antoni Pyszniak, Aleksander Kubicki, Karol Raczyński, Konrad Michta, Damian Kochel, Igor Marszycki, Mikołaj Nowakowski wyruszyła na rowerową wyprawę leśnymi ścieżkami. Pogoda tego dnia sprzyjała – było ciepło i słonecznie.

O godzinie 14.30 wszyscy już pracowali: wyrywali chwasty, usuwali stare znicze
oraz porządkowali teren wokół grobów (śmieci zebrano do worków i przywieziono
do szkolnych kontenerów). Te prace trwały ponad godzinę. Po ich zakończeniu,
na uporządkowanych  sześciu grobach uczestnicy wyprawy zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć poległych partyzantów.

Następnie cała grupa udała się w kierunku kolejnych dwóch grobów, znajdujących się
w głębi lasu, przy ledwo widocznej ścieżce. Na jednym z nich postawiono brzozowy krzyż, najtrudniej było trafić do ostatniego grobu, z charakterystycznym, metalowym krzyżem. Tam również uczniowie zapalili znicze.

Wszyscy wrócili na leśną drogę, w pobliżu której uczestnicy wyprawy zostawili rowery.  Po godzinie 16.00 uczniowie wraz z opiekunami wrócili przed szkołę w Bilczy.
Poniżej dokumentacja zdjęciowa jako uzupełnienie relacji z tak ważnej wyprawy.

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba ocen: 19