Pierwsza wizyta partnerska w projekcie Comenius

W dniach 4-8 listopada odbyła się pierwsza wizyta w Partnerskim Projekcie Szkół Comenius realizowanym przez Zespół Szkół w Bilczy. Trzy nauczycielki naszej szkoły – pani dyrektor Urszula Wróblewska, Jadwiga Chorzępa i Edyta Wierzbicka oraz przedstawicielka naszej administracji.

W dniach 4-8 listopada odbyła się pierwsza wizyta w Partnerskim Projekcie Szkół Comenius realizowanym przez Zespół Szkół w Bilczy. Trzy nauczycielki naszej szkoły – pani dyrektor Urszula Wróblewska, Jadwiga Chorzępa i Edyta Wierzbicka oraz przedstawicielka naszej administracji – pani Agnieszka Zarzycka udały się do miejscowości Trezzano w okolicach Mediolanu we Włoszech z wizytą roboczą.

Na miejscu zostałyśmy ciepło i serdecznie powitane zarówno przez gospodarzy, czyli szkołę Istituto Comprensivo Franceschi Trezzano sul Naviglio, jak i przedstawicieli z pozostałych państw biorących udział w projekcie. Poznaliśmy naszych kolegów i koleżanki z Estonii, Słowacji, Francji, Hiszpanii, Turcji i oczywiście Włoch z koordynatorką Anną Palumbo – Vargas na czele. Następnie odbyło się spotkanie, podczas którego ustalone zostały najważniejsze szczegóły działań, które mają być przeprowadzone w ramach dwuletniego projektu.  Jako pierwsze zostały zaplanowane wizyty partnerskie, tak zwane ”mobilities”. Wiemy już kiedy i gdzie się spotkamy. I tak – najbliższa wizyta odbędzie się w Słowacji w marcu 2014 roku, kolejna w Estonii w maju. W Polsce przyjmować naszych gości będziemy od 6 do 10 października 2014 roku.

Podczas kolejnych spotkań ustalono wszystkie aktywności realizowane w projekcie i wybrano ich koordynatorów. Polska drużyna została uczyniona odpowiedzialną za Traditional dolls – tradycyjne lalki oraz Adventure of a Plant – przygoda z roślinami. Zdecydowaliśmy również o wykorzystaniu platformy etwinning jako narzędzia do komunikowania się i dokumentowania naszych działań. Mieliśmy również ogromna przyjemność zwiedzić szkoły w Trezzano, przedszkole i miejską bibliotekę dla dzieci, która wywarła na wszystkich niezapomniane wrażenie. Gospodarze wykonali wiele wysiłku abyśmy czuli się bardzo dobrze w ich kraju, miejscowości, szkole. Nasza placówka wraz z Gminą Morawica przygotowała małe prezenty dla wszystkich gości. Najbardziej podobały się, przygotowane przez naszą koleżankę p. Dorotę Parzniewską, ręcznie wykonane z kolorowych tasiemek bombki choinkowe w barwach flag wszystkich państw partnerskich.

W ramach zacieśniania stosunków oraz bliższego poznania się wspólnie zwiedzaliśmy Mediolan.  Ostatniego wieczoru gospodarze zaprosili nas na wspólną kolację, podczas której mieliśmy możliwość skosztowania tradycyjnych dań włoskich przygotowanych przez nauczycieli i rodziców uczniów szkoły w Trezzano.

Cała wizyta była wypełniona rozmowami i poznawaniem partnerów z innych państw. Zdaliśmy sobie sprawę z tego jak bardzo różni jesteśmy a zarazem jak ogromnie podobni do siebie. Nasze kultury, wychowanie i tradycje sprawiają, że na pierwszy rzut oka nic nas nie łączy. Jednak po bliższym poznaniu okazujemy się tacy sami – serdeczni, otwarci, ciekawi świata i gotowi na przygodę jaką niesie nam nasz projekt Piece of a Whole. W końcu nie bez powodu nazywamy się „cząstką całości”.

Projekt jest realizowany ze środków pochodzących z funduszy europejskich.