Pies – Ratownik wodny

W dniu 21-go lutego naszą szkołę odwiedzili szczególni goście. Dzięki współpracy z rodzicami – państwem Anną i Pawłem Sikorskim uczniowie klas 4 i 5-tych mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach dotyczących pracy ratownika wodnego oraz poznania psa ratownika wodnego. Spotkanie z uczniami poprowadził pan Radosław Ptasiński, który na co dzień jest pracownikiem Gdańskiego Ośrodka Ratownictwa Wodnego i opiekunem psa o imieniu Diver.

Pan Radosław opowiedział nam o swojej pracy oraz o życiu i pracy swojego psa. Czy wiecie, że Diver jest zatrudniony na etacie ratownika? Nasi uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat zwiększenia swojego bezpieczeństwa poprzez zapoznanie z możliwymi zagrożeniami jakie mogą spotkać podczas odpoczynku nad wodą, w tym również na lodzie.

Podczas zajęć uczniowie mogli zobaczyć jak działa sprzęt ratowniczy, nauczyć się podstaw pierwszej pomocy, zapoznać się z charakterystyką pracy gdańskich ratowników wodnych, a także psów ratowniczych. Usłyszeli również o projekcie „Mamo tu jestem” – polegającym na bezpłatnym kolportażu opasek na rękę dzieci, na których umieszcza się numer telefonu do opiekuna.

Jednak zdecydowanie najciekawszym elementem spotkania był pokaz posłuszeństwa psa ratownika. Nasz gość był tak bardzo nam przychylny, że uczniowie mogli pogłaskać, pobawić się lub zrobić zdjęcie z tym fantastycznym zwierzakiem. Swoim spokojem i opanowaniem Diver podbił nasze serca. Myślę, że każdy zamarzył o posiadaniu tak wspaniale ułożonego psa. A co dopiero jeśli dodać, że może on uratować nasze życie.