Poznaj Polskę

• przez

POZNAJ POLSKĘ -semestralne wspomnienie

W bieżącym roku szkolnym, w dniach 29-30 listopada klasy: VII A i VII c uczestniczyły w dwudniowej wycieczce szkolnej. Wyjazd młodzieży został zrealizowany przez wychowawców, w związku z zaplanowanym działaniem wychowawczym mającym na celu kształtowanie postawy patriotycznej i zdobywanie wiedzy przez wychowanków na temat swojej ojczyzny. Działanie to mogło zostać zrealizowane dzięki funkcjonującemu od września 2021 roku programowi rządowemu „Poznaj Polskę” i pozyskanym z niego środkom finansowym oraz dofinansowaniu ze strony Urzędu Miasta i Gminy Morawica.

Młodzież zgodnie z założeniami programu udała się do miejsc związanych z początkiem państwowości polskiej. Lekcję historii uczniowie rozpoczeli od wizyty w Biskupinie, dowiadując się, że w biskupińskim grodzie żyło około 600-800 mieszkańców, a w jego szczytowym okresie nawet około 1200 osób. Ludność Biskupina trudniła się przede wszystkim uprawą roli, hodowlą zwierząt i rzemiosłem (np.: tkactwo, garncarstwo, odlewy z brązu i żelaza), ale też myślistwem, rybołówstwem i zbieractwem.

Kolejnym przystankiem historycznym było Gniezno. Zabytki naszej pierwszej stolicy uczniowie mieli możliwość podziwiać dwukrotni. Pierwszy raz w czasie wieczornego spaceru i następnego dnia podczas zwiedzania zabytków pod kierunkiem przewodnika oraz wysłuchując prelekcji w Muzeum Początków Państwowości Polskiej.

Ostatnim punktem wyjazdu było Muzeum Przyrodnicze w Łodzi, w którym uczestnicy wycieczki zwiedzali wystawę indywidualnie.

Wycieczka upłynęła wszystkim w miłej atmosferze. Uczestniczący w niej uczniowie wykazali się wzorowym zachowaniem i zdyscyplinowaniem. Warto było ubiegać się o wyjazd w ramach programu.

Wychowawcy klas siódmych.

Średnia ocena 2.3 / 5. Liczba ocen: 3