Rocznica wybuchu II wojny światowej

Rozpoczęciu każdego nowego roku szkolnego nieodmiennie towarzyszy pamięć o wybuchu wojny.

W tym roku przypada 82 rocznica tego krwawego wydarzenia, które na długie lata stało się traumą wielu narodów.

Chociaż czasy pandemii nie sprzyjają gromadzeniu się, czcimy bohaterów i ofiary wojny nieustającą pamięcią, na lekcjach literatury i historii.

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci”-pisze Wisława Szymborska.

Żyje w nas przeświadczenie, że jest ona jedynym dowodem wdzięczności, spłatą długu ,który zaciągnęliśmy wobec pokolenia Kolumbów. Mamy obowiązek przekazywać wiedzę i pamięć nowym generacjom.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bilczy biorą udział w cyklicznych wycieczkach do miejsc pamięci.

Odwiedzają Muzeum Zagłady w Oświęcimiu, Muzeum Powstania Warszawskiego. Opiekują się bezimiennymi grobami partyzantów w bilczańskim lesie.

groby partyzanckie Bilcza

groby partyzanckie w Bilczy