Sprzątanie świata – Polska

„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie porządku, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Akcja Sprzątanie Świata wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989, kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie.

W Polsce akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy.

Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem: „Wyprawa poprawa”, miało zwrócić uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w tworzeniu i funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w gminie.

Wzorem lat ubiegłych, Szkoła Podstawowa w Bilczy, po raz kolejny włączyła się aktywnie w ogólnopolską akcję „Sprzątanie świata – 2015″. Uczniowie, przede wszystkim zadbali o porządek w szkole i jego najbliższym otoczeniu, zgodnie z przydzielonym harmonogramem. To wspaniała lekcja, podczas której uczymy się tego, jak dbać o środowisko. Dzień sprzątania świata otwiera nam oczy na poziom świadomości ekologicznej w naszym społeczeństwie. Wierzymy, że nasze starania chociaż odrobinę pomogły w ratowaniu Ziemi z pewnością będziemy je kontynuować w przyszłości.