Święto niepodległości

8 listopada odbyły się w naszej szkole obchody  95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada to symbol patriotyzmu, walki o wolność, symbol wiary  w odzyskanie niepodległości  oraz symbol zwycięstwa.  Uczciliśmy  to narodowe święto i przypomnieliśmy zebranym w hali sportowej uczniom, nauczycielom oraz gościom ważne dla nas i naszej ojczyzny  daty oraz wydarzenia historyczne.  Gimnazjaliści z  klasy III b pod opieką wychowawczyni – p. Ireny Zawadzkiej oraz p . Martyny Kaszni przygotowali piękną  akademię,  poświęconą  tym wszystkim Polakom, którzy swą bohaterską postawą oraz ofiarą  krwi wywalczyli niepodległość naszej Ojczyzny. Na montaż słowno-muzyczny złożyły się fragmenty prozy, w tym przemówień Józefa Piłsudskiego czy Tadeusza Kościuszki, oraz wzruszające wiersze takich wybitnych literatów, jak Juliusz Słowacki,  Adam Mickiewicz, Jan Lechoń czy Tadeusz Kubiak. Staranne recytacje, piękna scenografia wykonana przez  gimnazjalistów pod kierunkiem p. Ireny Zawadzkiej, żołnierskie mundury, wspaniała oprawa muzyczna  przygotowana przez p. Annę Ślusarz , a zwłaszcza pieśni legionowe śpiewane solo i w wykonaniu szkolnego chóru, podkreślały podniosły i patriotyczny charakter uroczystości, ale i radosny nastrój święta. 11 listopada 1918 r. spełniły się nadzieje i pragnienia Polaków. Przywództwo Józefa Piłsudskiego, wysiłki dyplomatyczne Romana Dmowskiego, patriotyzm Ignacego Paderewskiego, Wojciecha Korfantego czy Wincentego Witosa  przyczyniły się do odzyskania wolności. Jednak, gdyby nie determinacja żołnierzy,  nie byłoby Polski  niepodległej. W tym wyjątkowym dniu złożyliśmy hołd tym wszystkim  rodakom, którzy poświęcili swoje życie, aby siła nie rządziła prawem; prochom tych, którzy , umierając, prosili:

,,Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w Jej służbie.”
Jak podkreśliła p. wicedyrektor Maria Sarnat , akademia miała wybitne walory wychowawcze i patriotyczne. Drugim punktem programu obchodów Święta Niepodległości był I Gminny Turniej Piłki Siatkowej dla uczniów gimnazjum, zorganizowany przez p. Macieja Ścigę. Oto wyniki tych międzyszkolnych zawodów:

w kategorii dziewcząt

• I miejsce – drużyna z gimnazjum w Morawicy,
  • II miejsce – zespół z gimnazjum  w Obicach,
  • III miejsce – drużyna z gimnazjum w Bilczy,
  • IV miejsce – zespół  z gimnazjum w Brzezinach.

w kategorii chłopców

• I miejsce – drużyna z gimnazjum w Morawicy,
  • II miejsce – zespół z gimnazjum w Obicach,
  • III miejsce – drużyna z gimnazjum w Bilczy,
  • IV miejsce – zespół z gimnazjum w Brzezinach.

We wtorek wszyscy uczniowie Zespołu Szkół w Bilczy zgromadzili się w hali, aby tam wziąć udział w wykonaniu kilku pieśni patriotycznych. Wielu grupom tak bardzo spodobała się taka forma upamiętnienia Święta Niepodległości, że ze śpiewam na ustach wracały do klas.