Święto Szkoły w Bilczy

31 stycznia w Zespole Szkół w Bilczy uroczyście obchodzono 213 rocznicę urodzin ks. Piotra Ściegiennego – patrona szkoły. Przygotowania do obchodów Święta Szkoły zaczęły się znacznie wcześniej. Najpierw ponad pięćdziesięciu uczniów (20 uczniów gimnazjum i 31 uczniów szkoły podstawowej) wzięło udział w I etapie konkursu wiedzy o patronie szkoły. Wielkie zainteresowanie  wzbudziła praca szkolnego konserwatora, który montował nietypową konstrukcję dużych rozmiarów podzieloną na 18 równych części. Wszyscy poznali jej przeznaczenie dopiero 31 stycznia, o godz. 9.00. Tego dnia uczniowie klas IV – VI oraz uczniowie gimnazjum (razem – 18 klas) otrzymali duże białe kartony a  w kopertach ponumerowane od 1 do 18 fragmenty zdjęć, które należało, zachowując proporcje, przenieść na kartony i pomalować kredkami olejowymi. Uczniowie  na wykonanie pracy mieli około 50. minut. Pani dyrektor Urszula Wróblewska, pomysłodawczyni projektu, nikomu nie zdradziła tematyki pracy. Dopiero gdy zaczęto przypinać wspólnie tworzone puzzle ukazała się ilustracja prezentująca wnętrze szkolnej Izby Regionalnej, powstałej w 2000 roku i poświęconej ks. Piotrowi Ściegiennemu. Pomysł układania tak wielkich puzzli bardzo spodobał się zarówno uczniom, jak i nauczycielom. Długo podziwiali efekty swojej pracy i przy tym świetnie się bawili.

Gdy już opadły emocje związane z nietypowym i tajemniczym do końca zadaniem, wszyscy udali się do kościoła, by wziąć udział w mszy poświęconej patronowi. Po powrocie do szkoły zajęto miejsca na trybunach w hali sportowej, a pani dyrektor powitała zaproszonych gości. Podziękowała dyrektorowi referatu katechetycznego – ks. Karolowi Zeganowi i ks. proboszczowi Markowi Mrugale za poprowadzenie mszy z okazji urodzin ks. Piotra Ściegiennego. Wśród zaproszonych gości byli: poseł Lucjan Pietrzczyk, przedstawiciele europosła Jacka Włosowicza, przewodniczący Rady Gminy – Janusz Wojtyś, wójt gminy Morawica – Marian Buras, radny powiatowy – Grzegorz Świt, radny Jan Wróblewski oraz sołtys Bilczy – Tadeusz Kuc. Pani dyrektor odczytała także list od prezydenta RP otrzymany w związku z rocznicą urodzin patrona szkoły i oddała głos przewodniczącej SU, która poprosiła p. Annę Pobocha Igniatowską o przeprowadzenie finału konkursu o ks. Piotrze Ściegiennym. Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do finału, musieli przezwyciężyć tremę i odpowiadać na pytania przed całą społecznością szkolną oraz zaproszonymi gośćmi. Poziom konkursu był bardzo wysoki, ale finaliści poradzili sobie zupełnie nieźle.

Oto lista zwycięzców:

Gimnazjum:
  • I msc. – Andrzej Mroczek (kl. II b)
  • II msc. – Konrad Urban (kl. II c)
  • III msc. – Maciej Januszek (kl. I a)
Szkoła podstawowa:
  • I msc. – Maja Cudzik (VI c)
  • II msc. – Joanna Wrona (kl. V a)
  • III msc. – Amelia Zacharska (kl. IV a)

Uczniowie otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątki z logo szkoły ufundowane przez p. dyrektor Urszulę Wróblewską. Po finale konkursu przewodnicząca SU zaprosiła wszystkich zebranych do obejrzenia części artystycznej poświęconej ks. Piotrowi Ściegiennemu.

Myśl przewodnią części artystycznej zapowiedziała klasa IVc ciekawą animacją, którą przygotowała z wychowawczynią panią Aleksandrą Machulską. Następnie klasa IVa pod kierunkiem swego wychowawcy Wiesława Bąka zaprezentowała okolicznościowy montaż słowno-muzyczny przedstawiający postać patrona szkoły ks. Piotra Ściegiennego. Uczniowie opowiadali w części narracyjnej o wartościach, jakim hołdował, a w scenkach przedstawiali obrazy z jego życia, nawiązując kostiumami i scenografią do realiów epoki.

Podniosły nastrój wprowadzała  piękna recytacja miłośników poetyckiego słowa. Między innymi Amelia Zacharska ujęła słuchaczy znakomitą apostrofą do polskiej mowy, a Gabriela Janus głęboko wzruszyła słowami alegorycznego wiersza Lucjana Rydla pt. „O wierzbo polska”.

Podniosły i refleksyjny charakter uroczystości znakomicie podkreślały piosenki w wykonaniu gimnazjalistek: Agnieszki Janaszek, Emilii Palmąki i Mileny Bębacz oraz ucznia szkoły podstawowej Jakuba Świercza, przygotowane pod kierunkiem pani Anny Ślusarz.

Duże wrażenie zrobił na publiczności Slavcho Asenov, który wcielił się w postać ks. Piotra Ściegiennego. Mimo że jest Bułgarem i od niedawna uczy się języka polskiego, świetnie poradził sobie z tak dużą rolą i barierą językową.

Święto Szkoły w Bilczy zakończyło również I semestr nauki. Pani dyrektor życzyła uczniom udanych ferii, podziękowała gościom za przybycie i zaprosiła na… złotą książeczkę, bo w takim kształcie i kolorze przygotowano okolicznościowy tort.