TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA

• przez
4.7

Obchody Tygodnia Kultury Języka

Tegoroczna edycja XXX Jubileuszowego Tygodnia Kultury Języka odbyła się w naszej szkole w dniach 14 – 19 marca i została połączona z obchodami Roku 2022 jako Roku Polskiego Romantyzmu.  W uchwale Sejmu przypomniano, że w tym roku przypada 200. rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, a także zaznaczono, iż „pamięć romantyzmu polskiego jest (…) pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość”. Motywem przewodnim imprezy w tym roku było hasło: ,,Czerp mądrość od autorytetów, ale ufaj sobie”.

Zorganizowaliśmy i przeprowadziliśmy następujące konkursy:

• Szkolny Konkurs Plastyczny: Inspiracje ,,Panem Tadeuszem”,
  • I etap Wojewódzkiego Konkursu Literacko – Teatralnego ,,Scena jest dla nas” – dla uczniów klas 7. i 8. (15 marca),
  • Szkolny Konkurs Ortograficzny w dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów kl. IV-VI oraz kl. VII- VIII (16 marca),
  • Szkolny Konkurs Recytatorski Poezja romantyczna (17 marca).

Prace plastyczne wykonywane przez uczniów indywidualnie zostały zaprezentowane w holu szkoły. Najciekawsze ilustracje do fragmentów epopei Adama Mickiewicza pt. ,,Pan Tadeusz” wykonały uczennice klasy VIII a: Nina Kwiecień i Julia Kowalik oraz Marta Windakiewicz – uczennica klasy V b.

Pułapki ortograficzne przysporzyły nie lada trudności tym, którzy podjęli wyzwanie i reprezentowali swoje klasy w szkolnym etapie konkursu. Mimo tego, iż  dyktanda do łatwych nie należały, uczniowie zaprezentowali  wysoki poziom wiedzy             z zakresu polskiej ortografii.

Zaszczytny tytuł „Szkolny Mistrz Ortografii 2022″ w kategorii klas 7 – 8  przypadł ex aequo uczennicom: Natalii Machulskiej – reprezentującej klasę VIII b oraz Natalii Kobus – przedstawicielce klasy VII bWicemistrzynią została  uczennica klasy VII c – Oliwia Wójcik, natomiast III miejsce zajęła Katarzyna Wylazowska  – uczennica klasy VII a.

Szkolnym Mistrzem Ortografii 2022 w kategorii klas 4 – 6  zostały ex aequo uczennice: Zofia Białek z klasy V a i Kornelia Owczarczyk – przedstawicielka klasy VI b. Wicemistrzem został uczeń klasy IV d – Norbert Ziach, a  III miejsce zajęła Aleksandra Biernacka – uczennica klasy V b.

Sześć uczennic z klas ósmych i siódmych zakwalifikowało się do kolejnego etapu Wojewódzkiego Konkursu  Literacko – Teatralnego ,,Scena jest dla nas”

Małgorzata Gołębiowska,  Katarzyna Zacharz, Julia Marcjan, Laura Wiatr, Urszula Skowrońska oraz Lilianna Wilczyńska z powodzeniem przeszły etap szkolny i będą reprezentować naszą szkołę w etapie wojewódzkim konkursu.

W konkursie recytatorskim młodzi uczestnicy zaprezentowali swój kunszt interpretacji głosowej wybranych utworów lirycznych polskich romantyków. I miejsce zajęła uczennica klasy VII a – Gabriela Rokicka, II miejsce – Nikola Rowińska z klasy IV c, a III miejsce – Mateusz Majka – uczeń klasy V a.

Przygotowaniem i przeprowadzeniem konkursów zajęły się nauczycielki języka polskiego: Irena Zawadzka, Martyna Kasznia i Anna Krzemińska.

21 marca nastąpiło podsumowanie obchodów Tygodnia Kultury Języka  – Pani Dyrektor Urszula Wróblewska wręczyła zwycięzcom dyplomy oraz nagrody książkowe.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursach, zwycięzcom gratulujemy, życząc kolejnych sukcesów!

Średnia ocena 4.7 / 5. Liczba ocen: 46