Wolontariat SP Bilcza

• przez

Wolontariat to bezpłatne, świadome i bezinteresowne działanie na rzecz innych, wykraczające poza kręgi rodzinne, przyjacielskie i koleżeńskie (pomoc rodzicom, siostrze lub przyjacielowi to nie wolontariat).

Wolontariat to przecież nie tylko zajęcie ważne ze społecznego punktu widzenia, ale także doskonała forma zdobywania cennego doświadczenia, którym można pochwalić się w CV.

Kim jest wolontariusz?

Wolontariusz to osoba fizyczna, która pracuje:

• nieodpłatnie – za wykonywaną pracę nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia,
  • bezinteresownie – nie oczekuje materialnych lub pozamaterialnych korzyści z tytułu świadczonej pracy,
  • dobrowolnie – decyzja o byciu wolontariuszem jest przez nią podjęta z własnej woli i bez przymusu ze strony innych ludzi,
  • świadomie – podejmując się pracy, wie, że nie otrzyma za nią wynagrodzenia i akceptuje taki stan rzeczy.

Uczniowie naszej szkoły również podejmują szereg działań w ramach wolontariatu:

• akcja „Paczka na Święta”  – uczniowie prowadzili zbiórkę żywności, środków chemicznych, artykułów gospodarstwa domowego, aby przygotować świąteczną paczkę dla potrzebujących mieszkańców Bilczy,
  • organizacja przez uczniów klas ósmych zbiórki pieniędzy na leczenie Olka Majchera,
  • uczniowie klas siódmych zbierali fundusze na remont domu dla mieszkańca naszej gminy.

Wolontariat jest aktywnością, która może wnieść wiele dobrego w wasze życie. Z pewnością umożliwia rozwój – zarówno osobowości, jak i konkretnych kompetencji. Pozwala wypracować w sobie pożądane cechy, takie jak sumienność i odpowiedzialność, a także nabyć od podstaw cenne umiejętności. Osoby posiadające doświadczenie jako wolontariusze przyznają także, że taka praca pozytywnie wpływa na ich samoocenę i poczucie własnej wartości. Pozwala także poczuć się potrzebnym i nawiązać nowe relacje. Z punktu widzenia kariery zawodowej ucznia wolontariat pozwala zdobyć pierwsze doświadczenie. Wolontariat w CV to dowód na to, że jesteście ludźmi pracowitymi, ambitnymi i zaangażowanymi, którzy nieodpłatnie angażują się w użyteczne działania, a taki pracownik to prawdziwy skarb!