Wycieczka do Oświęcimia

• przez

Dnia 27 marca 2023 roku uczniowie klas ósmych wraz z wychowawcami odbyli zgodnie z tradycją Szkoły Podstawowej w Bilczy wycieczkę do Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wyjazd miał charakter edukacyjny, jego celem było zaznajomienie młodzieży z historią okresu II wojny światowej, a także z niewyobrażalnymi cierpieniami, jakie spotkały ludzi w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Po dotarciu na miejsce uczniowie zostali przywitani przez przewodników, którzy oprowadzali ich po terenie byłego obozu koncentracyjnego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od części muzealnej, gdzie zobaczyliśmy m.in. liczne wystawy poświęcone historii obozu, fotografie więźniów, przedmioty codziennego użytku i narzędzia wykorzystywane przez nazistów. Następnie przewodnicy zaprowadzili nas do pierwszego obozu Auschwitz I, gdzie zwiedziliśmy wiele baraków i budynków, takich jak komory gazowe i krematoria, gdzie dokonywano masowych mordów.

Kolejnym etapem wycieczki był wyjazd do Birkenau, gdzie przewodnik opowiedział nam o funkcjonowaniu obozu, o warunkach, jakie tam panowały, o losach więźniów oraz o wykorzystywaniu ich siły roboczej przez niemieckie władze. Spacerując po Birkenau, mogliśmy zobaczyć ruiny wielu baraków oraz rampę, na której docierały transporty z więźniami.

W trakcie wycieczki uczniowie mieli okazję zadać przewodnikom wiele pytań i lepiej zrozumieć, jak straszliwe były warunki życia w obozie koncentracyjnym.

Wycieczka była dla uczniów bardzo ważnym doświadczeniem, które pozwoliło im lepiej zrozumieć historię i tragiczne wydarzenia związane z II wojną światową oraz wpłynęło na ich postawy moralne i społeczne.

Wychowawcy klas ósmych

Średnia ocena 3.1 / 5. Liczba ocen: 7