Wyprawa do Świętokrzyskich Parków Krajobrazowych

8 maja uczniowie klasy IV a i IV b wybrali się razem z wychowawcami na ciekawą wycieczkę – przewodnikiem była pani Paulina Baran, cyklicznie pojawiająca się w szkole w Bilczy, by opowiadać uczniom o przyrodzie Świętokrzyskich Parków Krajobrazowych. Ekspedycja wyruszyła szkolnym autokarem o godzinie 8.00 i wkrótce dotarliśmy do podnóża Góry Kuźniackiej. Duże wrażenie na wszystkich robiła budząca się do życia przyroda. Wspięliśmy się na dość stromą Górę Perzową, stanowiącą ścisły rezerwat, gdzie podziwialiśmy niesamowitą szatę roślinną i właśnie teraz kwitnący czosnek niedźwiedzi. Gdy schodziliśmy szlakiem w dół, zatrzymaliśmy się przy malowniczej, wykutej w skale grocie św. Rozalii. Po godzinie dotarliśmy do autokaru i pojechaliśmy do Samsonowa, by zobaczyć jeden z najstarszych zabytków techniki – ruiny wielkiego pieca. Tam zatrzymaliśmy się na dłużej. Staruszek dąb ,,Bartek” w Zagnańsku był kolejną atrakcją tego dnia. Z szacunkiem i pewnym respektem zrobiliśmy okrążenie wokół tego znanego pomnika przyrody. Ostatnim etapem naszej wyprawy było Zachełmie, gdzie w nieczynnym już kamieniołomie odkryto kilka lat temu ślady tetrapoda. Na chwilę przenieśliśmy się do epoki dinozaurów … Do szkoły wróciliśmy o 13.30, a panie kucharki czekały na zgłodniałych uczestników z pysznym obiadem.