Lekcja „ pierwszej pomocy”

Pierwsza pomoc przedmedyczna to zespół czynności, jakie należy wykonać wobec osoby poszkodowanej wskutek urazu lub nagłego ataku choroby, celem ratowania jej zdrowia i życia do czasu pojawienia się wykwalifikowanych ratowników.

Zgodnie z przepisami polskiego prawa, jeśli jest się świadkiem sytuacji, w której czyjeś zdrowie lub życie ulega zagrożeniu, udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem i choćby dlatego należy mieć podstawowe informacje w tym zakresie. Każdemu mogą się one przydać także w przypadku, gdyby nagłej pomocy potrzebował ktoś z jego bliskich.

Dlatego też, dzięki uprzejmości pana Andrzeja Mroczka, uczniowie klas trzecich gimnazjalnych w ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa mieli możliwość uczestniczenia w takiej „lekcji życia”.

Trzecioklasiści zdobyli informacje o tym jak ważne jest bezpieczeństwo podczas udzielania pierwszej pomocy, w jaki sposób ocenić stan poszkodowanego, kiedy wezwać pomoc, w jaki sposób przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową, a także poznali zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku najczęstszych urazów, takich jak złamania czy krwotoki.

Wiedza ta być może pozwoli uczniom na szybkie podjęcie działań związanych z pierwszą pomocą, co znacznie zwiększy szansę na uratowanie życia i zdrowia poszkodowanego!