Wizyta partnerska w Estonii

W dniach 5-9 maja odbyła się trzecia wizyta Partnerskiego Projektu Szkół Comenius. Tym razem przedstawiciele naszej szkoły – pani dyrektor Urszula Wróblewska, nauczycielka języka angielskiego pani Beata Pietrzczyk.

W dniach 5-9 maja odbyła się trzecia wizyta Partnerskiego Projektu Szkół Comenius. Tym razem przedstawiciele naszej szkoły – pani dyrektor Urszula Wróblewska, nauczycielka języka angielskiego pani Beata Pietrzczyk, a także uczennice klas drugich i trzecich gimnazjum: Natalia Moćko, Klaudia Bębenek, Magdalena Chrząstek, Emilia Zięba oraz Katarzyna Jędruszczak wybrały się do miejscowości Kose położonej ok. 40 km od Tallina – stolicy Estonii.

W Kose Gumnaasium razem z uczestnikami projektu z Włoch, Słowacji, Francji, Hiszpanii i Turcji zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani. Uczniowie, nauczyciele i przedstawiciele gminy zapoznali nas z okolicą miasteczka, największymi miastami w kraju, a także z najciekawszymi wydarzeniami kulturowymi, które mają miejsce w Estonii. Specjalnie dla nas odbył się również pokaz talentów, podczas którego uczniowie zaprezentowali nam tradycyjne piosenki i tańce. Zostaliśmy także zaproszeni na kolację, gdzie mogliśmy spróbować tradycyjnych estońskich potraw przygotowanych przez nauczycieli oraz rodziców uczniów szkoły. Gospodarze zorganizowali dla nas wycieczki podczas których zwiedzaliśmy gimnazjum, kościół, szkołę podstawową, bibliotekę, centrum młodzieżowe i przedszkole w Kose, stare miasto i wieżę telewizyjną w Tallinie, a także Kakerdaja, gdzie znajdują się liczne torfowiska oraz jeziora.

Czas spędzony w Estonii uważamy za bardzo udany. Miałyśmy możliwość nawiązania wielu nowych, ciekawych znajomości i przyjaźni z uczestnikami projektu z całej Europy oraz z goszczącymi nas rodzinami a także zobaczyć jak wygląda ich życie codzienne. Cieszymy się, że zwiedziłyśmy wiele pięknych i niezapomnianych miejsc, a także poznałyśmy kulturę i zaskakujące dla nas tradycje Estończyków.