Współpraca z partnerską gminą ze Słowacji

Pod koniec marca odbyła się druga wizyta partnerska w projekcie Comenius – Partnerskie Projekty Szkół realizowanym przez Zespół Szkół w Bilczy. Tym razem spotkanie miało miejsce w Raczy, dzielnicy Bratysławy – stolicy i największym mieście Słowacji, jedynej stolicy na świecie, która graniczy z dwoma państwami, tj. na południu z Węgrami, a na zachodzie z Austrią.

11 uczniów z naszej szkoły wraz z panią dyrektor Urszulą Wróblewską oraz nauczycielkami p. Dorotą Parzniewską i Jadwigą Chorzępą udało się 24-go marca na 5-cio dniową wyprawę. Wyjazd ten był finansowany ze środków pochodzących z funduszy Unii Europejskiej – programu Erasmus + „Uczenie się przez całe życie”. Po dotarciu do celu i zameldowaniu się w hotelu Baronka zostaliśmy powitani przez dyrekcję goszczącej nas Zakladnej Szkoły. Następnego dnia mieliśmy możliwość bliższego poznania szkoły, jej uczniów i nauczycieli. Bardzo podobał nam się ogromny, odnowiony w zeszłym roku budynek szkolny z przestrzennymi salami lekcyjnymi, salą gimnastyczną i ciekawie zagospodarowanym otoczeniem. Słowaccy uczniowie uczestniczący w projekcie przygotowali dla państw partnerskich prezentacje na temat Bratysławy i jej zabytków oraz pokazali mam swoje różnorodne talenty. Zostaliśmy również oficjalnie powitani przez pana starostę. Popołudnie upłynęło na omawianiu wszystkich działań podjętych podczas realizacji projektu, przedyskutowaniu pojawiających się problemów i zaplanowaniu kolejnych aktywności. Natomiast młodzież miała okazję zawrzeć bliższe przyjaźnie z uczniami z Włoch i Estonii.

Środa 26 – go marca była najciekawszym dniem wizyty. Tuż po śniadaniu udaliśmy się do centrum Bratysławy, gdzie uczniowie uczestniczyli w warsztatach rzemieślniczych, podczas których mieli możliwość samodzielnego wykonania pisanki, ozdoby z drutu lub sprawdzenia swoich sił przy krosnach. Nastepnie zwiedzililiśmy Stare Miasto, bramę Michalską, pałac prezydencki, Teatr Narodowy i kolejką Preszok udaliśmy się na Zamek. Przewodnik opowiedział nam wiele interesująych historyjek, legend i opowieści na temat dawnych dziejów miasta. Dowiedzieliśmy się między innymi, że dzisiejsza nazwa Bratysława nie jest nazwą poprawną.
Kolejny dzień także dostarczył wszystkim wielu wrażeń. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia wraz ze słwackimi kolegami w zajęciach lekcyjnych. Najciekawsza była lekcja matematyki. Dorosłym czas do południa wypełniła wizyta w Regionalnej Izbie, ratuszu i przedszkolu. W tym dniu w Słowacji obchodzi się Dzień Nauczyciela i świętuje się go podczas popołudniowej kolacji, w której mieliśmy zaszczyt uczestniczyć.
W piątek pożegnaliśmy naszych gospodarzy a także pozostałych partnerów i ruszyliśmy w stronę Polski zwiedzając po drodze przepiękny Wiedeń. Do Bilczy dotarliśmy w późnych godzinach wieczornych zmęczeni lecz pełni wrażeń i wspomnień, które na długo zostaną w naszej pamięci. Wyjazd dał nam wszystkim możliwość poznania naszego partnera w projekcie, poszerzenia naszej wiedzy oraz zdobycia przyjaźni, które teraz uczniowie będą rozwijać w projekcie etwinning.