Pamięć, hołd i kontynuacja

W kalendarzu uroczystości Zespołu Szkół w Bilczy znajduje się wiele ważnych wydarzeń, ale Narodowe Święto Niepodległości zajmuje szczególne miejsce. Upamiętnia bowiem odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli w 1918 r.

Z tej okazji 10 listopada 2015 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel, na który złożył się montaż słowno-muzyczny. Jego przewodnim motywem było przedstawienie tragedii rozbiorów, nadziei powstań i szczęśliwego odzyskania niepodległości. Na tle skromnej, ale wymownej scenografii wystąpili z pięknym słowem uczniowie klasy VIa przygotowani przez ich wychowawcę i polonistę Pana Wiesława Bąka. Znakomitej recytacji towarzyszyła oryginalna oprawa muzyczna w wykonaniu połączonego chóru ze szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierownictwem Pani Anny Ślusarz oraz zuchów przygotowanych przez Panie: Dorotę Parzniewską i Magdalenę Ramiączek.

Cała uroczystość odbyła w patriotycznym nastroju powagi i zadumy, a według opinii Pani Dyrektor była prawdziwą ucztą duchową i znakomitą lekcją historii o naszych tragicznych, ale i pięknych kartach historii, o czym świadczyły długo trwające oklaski widowni.