Inauguracja „Nie-czadowej wizyty”

Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego wzrasta zagrożenie zatruciem tlenkiem węgla. Aby temu zapobiec strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bilczy rozpoczęli akcję „Nie-czadowa wizyta”. W jej ramach będą odwiedzać mieszkańców i przekazywać wszelkie informacje mające na celu zabezpieczenie się przed czadem. Głównym celem wizyty strażaków będzie dokonanie detektorem wielogazowym ALTAIR 4X w kotłowniach (oraz w razie potrzeby innych pomieszczeniach) pomiarów stężenia tlenku węgla, siarkowodoru, tlenu i gazów palnych. Strażacy będą również udzielać wszelkich informacji związanych z bezpieczeństwem pożarowym. Inauguracja „Nie-czadowej wizyty” odbyła się w naszej szkole w czwartek 1 lutego b.r. i wzięli w niej udział wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych. W trakcie spotkania w hali sportowej od strażaków z naszej OSP oraz z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej dowiedzieli się jak groźny jest czad i jak zapobiegać zatruciom tym niebezpiecznym gazem zwanym „cichym zabójcą”. Praktycznego instruktażu o zachowaniu w przypadku zatrucia tlenkiem węgla w trakcie spotkania w hali (a także na lekcji wychowawczej w klasie Vb) udzielili policjanci z zespołu medycznego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Niejako przy okazji, w związku z rozpoczynającymi się feriami zimowymi, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przekazali uczniom informacje na temat bezpiecznego zachowania się w tym czasie na drogach i w trakcie uprawiania sportów zimowych. Obecny na inauguracji „Nie-czadowej wizyty” Burmistrz Miasta i Gminy Morawica, p. Marian Buras życzył strażakom powodzenia tej akcji a uczennicom i uczniom naszej szkoły takiej wiedzy i umiejętności „antyczadowych” aby nigdy nie doświadczyli zetknięcia się z zatruciem czadem. Dodamy, że wszystkie klasy naszej szkoły na godzinach wychowawczych odbędą lekcje o zapobieganiu zatruciem tlenkiem węgla wg scenariusza przygotowanego przez pomysłodawcę „Nie-czadowej wizyty” (nauczyciela i jednocześnie prezesa OSP Bilcza) p. Lucjana Pietrzczyka.

Działania, o których piszemy powyżej miały swój szeroki oddźwięk w mediach, pozwolimy więc sobie zakończenie podać link do materiału wyemitowanego przez Telewizję Polską we wszystkich rozgłośniach regionalnych oraz centralnych programach informacyjnych: https://kielce.tvp.pl/35885429/ostrzegaja-przed-czadem