Pamiętajmy o patronie szkoły

2 października uczniowie klas pierwszych udali się do Lublina, aby odwiedzić miejsce pochówku patrona szkoły – ks. Piotra Ściegiennego. Pierwszoklasiści złożyli kwiaty i zapalili znicze, by uczcić jego pamięć. W tym dniu gimnazjaliści mieli również okazję podziwiać zespół pałacowo – parkowy rodziny Zamoyskich, znajdujący się we wsi Kozłówka. Pałac został wzniesiony około 1742 roku dla rodziny Bielińskich, według projektu Józefa Fontany. W 1799 roku majątek stał się własnością rodziny Zamoyskich . Za czasów Konstantego Zamoyskiego pałac przeżywał prawdziwy okres swojej świetności. Rezydencja została przebudowana i stała się jedną z najbardziej reprezentacyjnych siedzib magnackich. . W 1903 roku Zamoyski założył tu ordynację. W 1944 roku majątek opuścili ostatni jego właściciele i wtedy stał się on własnością państwa. Obecnie pałac jest siedzibą muzeum i przyciąga wielu turystów, którzy na miejscu doświadczają atmosfery minionych wieków. We wnętrzach pałacowych zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa. Doskonale utrzymane posiadają nieporównywalny w Polsce i bardzo rzadki w Europie stopień autentyzmu. Pałac otacza wspaniały ogród, który do dziś zachował swój dawny układ. Pięknie dobrana roślinność urzeka swoim wyglądem i kolorystyką. Drzewostan parku w Kozłówce stanowią przede wszystkim lipy i klony, ale rosną tu też dęby, kasztanowce, graby, sosny, świerki, topole, brzozy i wiązy. Pogoda dopisywała, wrażeń było mnóstwo, tak więc tę wycieczkę można zaliczyć do udanych.