Tydzień kultury języka w naszej szkole

Od 13 do 17 marca obchodzono XXV Ogólnopolski Tydzień Kultury Języka. W naszej szkole obchody zaczęliśmy od wyboru Mistrzów Ortografii klas IV – VI.

W tym roku szkolnym zostali nimi:

• Julia Skowron – kl. IV a
  • Oliwia Kozakowska – kl. IV b
  • Tomasz Tokarzewski – IV c
  • Adrian Malicki – V a
  • Kacper Krawczyk- V b
  • Julia Świerk – VI a
  • Małgorzata Kania – VI b
  • Natalia Zięba – VI c

14 marca odbył się Konkurs Krasomówczy – w finale wzięło udział 15 uczniów szkoły podstawowej. Zadaniem uczestników było wygłoszenie mowy na jeden z zaproponowanych tematów:

• Co myśli plecak uczniowski o swoim właścicielu?
  • Nieciekawe życie piłki do gry nożnej.
  • Oby do przerwy … Refleksje ucznia.
  • Mój przyjaciel Internet … Widziane w krzywym zwierciadle.

Komisja oceniająca w składzie: p. Marzena Pucińska, p. Dorota Klusek oraz p. Wiesław Bąk trafnie dokonała wyboru zwycięzców.

I msc. – Roksana Kaniecka (kl. V a)
II msc. – Kamil Stradomski (kl. VI b)
III msc. – Wiktoria Sobieraj (VI a), Emilia Wilman (IV c)
Wyróżnienia: Kacper Grzybczak (kl. V a), Adam Sander (V b), Miłosz Giemza (V b)

Zwycięzcy konkursów, ortograficznego i krasomówczego, otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz ciekawe lektury. Pamiątkowe dyplomy oraz upominki otrzymali również pozostali uczestnicy Konkursu Krasomówczego.

15 marca – kolejny dzień obchodów Tygodnia Kultury Języka przebiegał pod hasłem: ,,Świat ulubionych lektur’’. Każdy z uczniów mógł przeczytać fragmenty swoich ulubionych książek, a znalazły się wśród nich nie tylko lektury szkolne.

Fragmenty ulubionych powieści swoim koleżankom i kolegom czytali:

Michał Palmąka, Maciej Kliś, Aleksandra Hajduk, Nikodem Ponikowski (IV a)
Weronika Świt, Zuzanna Kumor, Karol Patrzałek, Mateusz Pióro, Julia Tarapata (IV b)
Emilia Wilman, Szymon Pyczek, Jowita Michta (IV c)
Krzysztof Kliś, Igor Sikorski (V a)
Karolina Turas, Dominika Borek, Adam Sander, Miłosz Giemza, Bruno Kołodziej (V b)
Wiktoria Sobieraj, Julia Jarząbek, Robert Szewczyk (kl. VI a)
Małgorzata Kania, Filip Kajda (VI b)
Aleksandra Kulik, Jędrzej Wiśniewski (VI c)

Niespodziankę swoim uczniom sprawili nauczyciele, którzy na zakończenie spotkania czytali fragmenty swoich ulubionych książek z lat szkolnych. Najpierw p. dyrektor Urszula Wróblewska przeczytała fragmenty powieści Kornela Makuszyńskiego Szaleństwa panny Ewy, następnie p. Dorota Klusek fragm. opowiadania Edmunda Amicisa Serce, p. Anna Ślusarz – Wandy Wasilewskiej Pokój na poddaszu, p. Jadwiga Chorzępa – A. de Saint Exupery’ego Mały Książę, p. Marzena Pucińska fragm. powieści Marii Kruger Godzina pąsowej róży, p. Wiesław Bąk – Juliusza Verne’a Piętnastoletni kapitan i na zakończenie, p. Anna Pobocha Igniatowska fragm. powieści Ewy Nowackiej Małgosia contra Małgosia.

W piątek, 17 marca, nastąpiło uroczyste podsumowanie naszych obchodów Tygodnia Kultury Języka. Spotkaliśmy się znowu w szkolnym holu, gdzie pani dyrektor wręczyła dyplomy, nagrody i upominki wszystkim uczestnikom konkursów i życzyła podobnie udanego spotkania w przyszłym roku.

Do przyszłego Tygodnia Kultury Języka! – Anna Pobocha Igniatowska.
Zdjęcia: Elżbieta Brewińska.