Wyjazd klas pierwszych do Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach

4 kwietnia uczniowie klasy 1a, 1b i 1c wraz z wychowawcami Barbarą Węgrzyn, Dorotą Parzniewską i Zofią Młyńską wyjechali do Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych i Lasów Państwowych Nadleśnictwa w Kielcach. Zajęcia odbywały się w dwóch grupach. W salach dydaktycznych Ośrodka Edukacji Leśnej uczniowie zapoznali się z pracą leśników i ich funkcją, narzędziami do prac leśnych. Poszerzyli wiadomości o drzewach i drewnie, o rodzajach zabiegów hodowlanych w zależności od wieku drzewostanów, o mieszkańcach lasu i roślinach, a także o zagrożeniach ognia w lesie. Duże emocje wzbudziły wśród dzieci wysłuchane opowieści o eksponatach w gablotach oraz o zwyczajach panujących w lesie.

W Zespole Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parkach Krajobrazowych uczniowie uczestniczyli w pogadance o pracy pracowników ochrony przyrody ożywionej i nieożywionej, wykonywali doświadczenia, utrwalili i poszerzyli  wiadomości o roślinach i zwierzętach chronionych. Dzieci zapoznały się z mapą województwa świętokrzyskiego z obszarami Parków Krajobrazowych. Uczniowie aktywnie i z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach. Na koniec mieli możliwość sprawdzenia zdobytej wiedzy uczestnicząc w quizie zdobywając nagrody.

Prelekcje przeprowadzane przy wykorzystaniu środków audiowizualnych oraz różnorodnych pomocy dydaktycznych w bardzo ciekawy i efektywny sposób przybliżyły dzieciom zagadnienia dotyczące świata przyrody, umożliwiły poznanie roli i funkcji obszarów szczególnie chronionych, walorów przyrodniczych, kulturowych, historycznych i krajobrazowych najbliższej okolicy i regionu. To była bardzo ciekawa lekcja przyrody.