ABC pierwszej pomocy przedmedycznej

Statystki mówią, że raz w życiu Polak znajduje się w sytuacji, gdy widzi osobę, której powinien udzielić pierwszej pomocy. Powinien, a często jej nie udziela, bo nie potrafi! Uczniowie naszego gimnazjum z pewnością znajdą się w tej drugiej grupie w razie potrzeby, ponieważ znają zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i potrafią je zastosować w praktyce.

W ramach przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa uczniowie klas trzecich gimnazjum uczestniczyli w dniu 10 marca 2017 roku w instruktażu udzielania pierwszej pomocy, przeprowadzonego przez zespół doświadczonych ratowników medycznych – państwa Monikę i Andrzeja Mroczków. Podczas zorganizowanego spotkania, młodzież mogła poczuć się przez chwilę jak prawdziwy ratownik. Uczniowie poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia, obserwowali czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zakrztuszeń, złamań oraz zapoznali się ze sprzętem ratującym życie i utrwalili znajomość numerów alarmowych. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej wykonany na fantomach oraz defibrylacji. Młodzież pod okiem ratowników mogła samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy, co okazało się nie lada wyzwaniem.

Była to doskonała lekcja – przekazanie istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.