Cyfrowa szkoła w Bilczy

Gmina Morawica/Szkoła Podstawowa im. ks. Piotra Ściegiennego w Bilczy w roku szkolnym 2020/2021 zrealizowała projekt dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020 pn. „Cyfrowa szkoła w Bilczy”

Okres realizacji projektu: 01.07.2020 – 30.06.2021.

Celem projektu było podniesienie kompetencji cyfrowych oraz rozwój nauczania opartego o pomoce dydaktyczne i narzędzia TIK (technologie informacyjno-komunikacyjne) wśród 122 uczniów. Powyższy cel osiągnięty został poprzez polepszenie warunków do nauki dzięki zakupionym narzędziom TIK oraz przeprowadzeniu dla uczniów zajęć i warsztatów z ich wykorzystaniem. Dodatkowo 20 nauczycieli SP w Bilczy uzupełniło swoje kompetencje zawodowe w zakresie stosowania nowoczesnych metod nauczania z zastosowaniem narzędzi TIK uczestnicząc w szkoleniach i warsztatach.

W ramach projektu przeprowadzono zajęcia rozwijające dla uczniów zdolniejszych:

• programowanie – 2 grupy 10-osobowe, uczniowie z klas I-IV
  • robotyka – 2 grupy 20-osobowe, uczniowie z kl. V-VIII,
  • zajęcia matematyczno-przyrodnicze – 1 grupa 10-osobowa, uczniowie z kl. VI-VIII,

jak i zajęcia wyrównujące dla uczniów z trudnościami w uczeniu się:

• informatyka – 2 grupy 10-osobowe, zajęcia dla kl. V-VI,
  • język angielski – 2 grupy 10-osobowe, zajęcia dla kl. V-VI,
  • zajęcia matematyczno-przyrodnicze – 1 grupa 10-osobowa, zajęcia dla kl. V-VI.

Każde z zajęć realizowane było w wymiarze 2 godzin lekcyjnych w tygodniu. Podczas nich wykorzystywane były narzędzia TIK zakupione w ramach projektu: zestaw komputerów stacjonarnych, notebooki dla nauczycieli, monitor interaktywny, drukarka 3D, zestaw do nauki robotyki, system nauczania K-First oraz programy komputerowe dedykowane do nauki poszczególnych przedmiotów.

W czerwcu, na zakończenie projektu, 122 uczniów wzięło udział w wyjeździe edukacyjnym do Centrum Nauki Kopernik oraz 96 uczniów do Muzeum Komputerów w Warszawie. Podczas wyjazdów dla każdego uczestnika zapewniony był transport oraz wyżywienie w postaci obiadu. Wszyscy uczestnicy zajęć w ramach projektu „Cyfrowa szkoła w Bilczy” otrzymali zaświadczenia oraz certyfikaty o zdobyciu odpowiednich umiejętności oraz pamiątkowe gadżety – plecak, kalkulator i pendrive.

Nauczyciele wzięli udział w 4 lub 5 szkoleniach przeprowadzonych przez odpowiednio wykwalifikowanych trenerów. Były to:

1. Rozwijanie aktywności twórczej i umiejętności poznawczych uczniów w oparciu o zasoby ICT, IBSE i TOC
  2. ECDL E- nauczyciel. (16 nauczycieli uzyskało certyfikat ECDL)
  3. Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni i wynikające z tego tytułu zagrożenia
  4. Środowiska TIK w nauczaniu oraz korzystanie z zasobów i funkcji wirtualnego środowiska kształcenia.
  5. Programowanie (w szkoleniu uczestniczyli nauczyciele klas 1-3)

W ramach projektu szkoła została doposażona w:

• 16 notebooków dla nauczycieli
  • 20 komputerów stacjonarnych do pracowni komputerowej
  • 5 zestawów do robotyki LEGO Mindstorms
  • 4 rzutniki
  • dwa urządzenia wielofunkcyjne
  • drukarkę 3D
  • ekran multimedialny
  • system nauczania K-First
  • programy komputerowe dedykowane do nauki poszczególnych przedmiotów

Została również uruchomiona platforma e-learningowa związana z e-dziennikiem funkcjonującym w szkole, z której mogli korzystać nauczyciele oraz uczniowie. W ramach platformy dostępne były następujące kursy: programowanie, matematyka, przyroda, informatyka, bezpieczeństwo w sieci.