I Rajd Niepodległości “Ocalić od zapomnienia”

Pan Maciej Ściga i pan Lucjan Pietrzyczyk opracowali trasę I rajdu dla uczniów klas VII i VIII. Rozpoczął się on 8.11. od poznania kilku miejsc związanych z młodością naszego patrona szkoły ks. Piotra Ściegiennego. Dalej przeszliśmy ul. Bukową pod obelisk ku jego czci. Idąc ul. Osiedlową przeszliśmy na wzniesienie i podziwialiśmy panoramę Bilczy. Kolejnym punktem było źródełko Chodcza O źródle tym wspomniał Jan Długosz , opisując je jako krystalicznie czyste . W lesie otaczającym strugę znajdują się groby partyzanckie z czasów II wojny światowej.

Pani Anna Pobocha Igniatowska opowiedziała mam o gajowym Jakubie Dudku, mieszkającym w środku lasu, w niewielkiej gajówce.Okupanci niemieccy spalili gajówkę i zabili znajdujących się w niej partyzantów. Miejscowi opowiadali, że znaleziono w gajówce radiostację, dlatego los gajowego został przesądzony. Uczniowie wraz z nauczycielami zrobili nowe brzozowe krzyże, żeby ocalić groby od zapomnienia.

Na zakończenie przeszliśmy na ul. Jana Pawła II i tam upiekliśmy kiełbaski.

Raj ten będzie stałym punktem naszych szkolnych działań. Wszyscy uczniowie powinni poznać historię naszej małej ojczyzny.