Prelekcje dla uczniów klas I – VI poprowadzone przez pracowników ZŚiNPK

Usiłując poznać i wytłumaczyć przyrodę, zyskujemy najpewniejsze poznanie samych siebie, nawet wtedy, kiedy błądzimy w poznawaniu przyrody”

Adolf Dygasiński

Celem edukacji ekologicznej prowadzonej przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych wśród dzieci i młodzieży jest rozbudzenie ich potrzeb poznawczych oraz zwrócenie uwagi na różnorodność otaczającego świata. Aby zainspirować i zainteresować dzieci i młodzież do przyrodniczych odkryć, należy w sposób przystępny i jak najbardziej interesujący przedstawić im wiedzę z tego zakresu. Może się to odbywać poprzez bezpośrednią obserwację zjawisk przyrodniczych podczas spacerów i wycieczek, jak również poprzez organizowanie pogadanek i prelekcji podczas których za pomocą dostępnych materiałów pomocniczych (plansze edukacyjne, filmy przyrodnicze itp.) zostaną im przedstawione interesujące ich zagadnienia. Pracownicy Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dzieci i nauczycieli, przeprowadzili w naszej szkole prelekcje, której celem było:

• zapoznanie z rolą i funkcją obszarów szczególnie chronionych,
  • zapoznanie z walorami przyrodniczymi i krajobrazowymi regionu,
  • kształtowanie właściwych postaw człowieka wobec przyrody,
  • zapoznanie ze strategiami zwierząt na zimę.

Prelekcje ,,Formy ochrony przyrody” (dla klas IV – VI) , ,,Strategie zwierząt na zimę” (dla klas I – III), przeprowadzono przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnych. Na zakończenie prelekcji, w celu powtórzenia i utrwalenia wiadomości, zorganizowano quizy z nagrodami. Pytania dotyczyły przekazanych w trakcie prelekcji treści. Uczestnicy, którzy wykazali się wiedzą, dostali upominki. Bardzo dziękujemy za wspaniałą lekcję i wiedzę, którą pozyskaliśmy w ciekawy i atrakcyjny sposób.