ŚWIĘTO PATRONA W NASZEJ SZKOLE

Można odejść na zawsze,
a stale być blisko.

29.01.2019 roku w naszej szkole odbyła się bardzo ważna dla całej społeczności szkolnej uroczystość – Święto Patrona. To corocznie czas wspomnień drogi życiowej księdza Piotra Ściegiennego oraz szczególnego uświadomienia sobie jego ideałów i wartości. Cała społeczność szkolna zebrała się w hali, aby obejrzeć program artystyczny przygotowany przez uczniów klas V b i c oraz III gimnazjum, należących do Koła Teatralnego, pod opieką pani Martyny Kaszni, p. Ireny Zawadzkiej i p. Teresy Kasperek.

Na montaż słowno – muzyczny ukazujący sylwetkę ks. Piotra Ściegiennego złożyły się fragmenty prozy, poezja takich wybitnych literatów, jak Maria Konopnicka, Tadeusz Borowski, Tadeusz Różewicz, Władysław Bełza, Konstanty Gaszyński czy Jan Lechoń, oraz scenki rodzajowe z życia Patrona. Młodzi aktorzy znakomicie wcielili się w swoje role, prezentując życie i dokonania ks. Ściegiennego na tle czasów, w których żył. Piękno literackiego słowa podkreślały nastrojowe piosenki śpiewane solo i w wykonaniu szkolnego chóru, przygotowane pod opieką pani Anny Ślusarz. W klimat epoki Patrona wprowadzała także ciekawa scenografia, prezentacja poświęcona ks. Piotrowi Ściegiennemu oraz kostiumy wypożyczone z sali regionalnej. Popisy recytatorskie oraz wokalne wzbudziły uznanie wśród zebranych w hali uczniów, nauczycieli, dyrekcji szkoły oraz rodziców. Następnie Dyrektor szkoły pani Urszula Wróblewska podziękowała młodym aktorom za piękny występ i podkreśliła, że program artystyczny był ciekawą lekcją historii. Na zakończenie spotkania pani Dyrektor przedstawiła wyniki klasyfikacji semestralnej oraz osiągnięcia uczniów. W tym szczególnym dniu uczniowie złożyli pod portretem Patrona – ks. Piotra Ściegiennego wiązankę kwiatów.

Dla współczesnych Ksiądz Piotr Ściegienny to wielki Polak, który poświęcił swoje życie walce o równość i wolność ludzi. Niech ideały naszego Patrona pozostaną dla nas drogowskazem na całe życie.