Szkolenie ochotniczego szwadronu kawalerii

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 29 w Kielcach i Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii zaprosił poczty sztandarowe naszej placówki na szkolenie, które odbyło się 22 kwietnia 2016 r. o godz. 10.00 w siedzibie ZSO nr 29 w Kielcach przy ul. Zimnej 16. Obecni byli uczniowie z całego województwa – ze szkół podstawowych, gimnazjów, liceów. Szkolenie przeprowadził Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii we współpracy z Zespołem Szkół Mechanicznych im. gen. W. Sikorskiego w Kielcach. Umiejętność musztry sztandarowej to jedno, a fakt posiadania sztandaru zobowiązuje do czegoś więcej. Sztandar jest czymś więcej niż tylko kawałkiem płótna. Musimy wiedzieć, w jakim celu został on nadany i zdawać sobie sprawę z wagi jego posiadania. Został nam pokazany algorytm wykonywania poszczególnych komend. Przypomnieliśmy sobie jak powinien wyglądać marsz w szeregu. Następnie zaczęła się główna część szkolenia dotycząca zachowania się przy sztandarze. Nauczyliśmy się jak powinien wyglądać poczet sztandarowy, z kogo powinien się składać oraz jak się poruszać. Poznaliśmy także funkcje każdej osoby należącej do pocztu. Potem utworzyliśmy razem małą defiladę powiązaną z nauką salutowania oraz marszu. Całość została zakończona przejściem przez plac szkolny w szyku. Szkolenie poprowadzone było w przystępnej formie.