Uroczysty apel

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze ze wszystkich świąt chrześcijańskich, upamiętniające śmierć krzyżową i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Chcąc uświetnić ten wyjątkowy czas uczestnicy Klubu Teatralnego funkcjonującego w naszej szkole w związku z realizacją projektu „Nowa, jakość kształcenia w szkołach wiejskich” przygotowali uroczysty apel poświęcony tradycjom wielkanocnym.

Dnia 30.03.2015r. uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum mieli możliwość zapoznać się z dawnymi obyczajami i tradycjami wielkanocnymi takimi jak: chodzenie z gaikiem, śmigus-dyngus.
Słuchając w skupieniu i uwadze wierszy, a także tekstów epickich poznali znaczenie najważniejszych symboli wielkanocnych:

• pisanek – symbolu życia,
  • chleba–symbolu przyjaźni, życzliwości i poczucia wspólnoty.
  • chrzanu i soli – symboli gorzkiej męki Chrystusa.
  • baranka – symbolu ofiary, jaką Pan Jezus złożył za ludzi na krzyżu.

Niewątpliwie miłym akcentem tej uroczystości był przepiękny występ zuchów przygotowanych przez p. M. Ramiączek i p. D. Parzniewską. Gromada dzieciaków zaśpiewała trzy piosenki o tematyce wielkanocnej.

Przygotowany apel pod kierunkiem p. I. Zawadzkiej, p. M. Kaszni, p. E. Jaros stał się chwilą zadumy zebranych nad znaczeniem tych wyjątkowych świąt, a zarazem okazją do wspomnienia wyjątkowej postaci w naszej historii, jaką był Jan Paweł II.