Dnia 11 października 2018 roku trzy klasy gimnazjalne z Bilczy wyjechały na wycieczkę do Kielc. Zwiedzaliśmy tam Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza oraz Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.
Dnia 11 października 2018 roku trzy klasy gimnazjalne z Bilczy wyjechały na wycieczkę do Kielc. Zwiedzaliśmy tam Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza oraz Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.
Na miejscu podzieliliśmy się na dwie grupy. Nasza „ekipa”, wycieczkę rozpoczęła od zobaczenia biblioteki. Na samym wejściu przywitał nas ochroniarz oraz przewodniczka. Najpierw skierowaliśmy się do wypożyczalni ogólnej. Tam mogliśmy podziwiać zbiór około 250 tys. książek z różnych kategorii oraz pochodzeń. Następnie ruszyliśmy w stronę wypożyczalni międzybibliotecznej, gdzie na życzenie czytelników sprowadza się do czytelni materiały, których brakuje w zbiorach domów książek kieleckich. Później poszliśmy do medi@teki. Dysponuje ona księgozbiorem tradycyjnym, bogatym zbiorem gier planszowych, multimediów i czasopism. Medi@teka posiada również 3 stanowiska do gier komputerowych. Kolejnym naszym celem była czytelnia ogólna. Czytelnicy mogą tam korzystać z archiwalnych czasopism, stanowisk komputerowych, multilektorów, powiększalnika cyfrowego, monitora i drukarki brajlowskiej. Następnie udaliśmy się do informatorium. Mogliśmy się tam wiele dowiedzieć o naszym regionie. Na samym końcu ruszyliśmy do działu zbiorów zabytkowych i regionalnych. Można było tam znaleźć wiele starych druków, rękopism, fotografii itp.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Podczas całego naszego pobytu w tym budynku mieliśmy „mini sprawdzian” z ostatniej naszej lektury, omawianej na lekcjach języka polskiego. Były ty „Syzyfowe prace” napisane przez Stefana. W pierwszej Sali, którą zwiedziliśmy, urządzony został mały salonik. Pod sufitem powieszono belkę, która podtrzymywała konstrukcję domu Żeromskich. Na ścianach wisiały zdjęcia przedstawiające rodzinę Stefana, szable, obrazy itp. W kącie znajdowało się drzewo genealogiczne familii pisarza. W drugim pomieszczeniu ustawiono stare ławki, tablicę, gdzie zapisany był temat lekcji w języku rosyjskim, manekin ubrany w szkolny mundurek. Pani przewodniczka pokazała nam bicz, którym w dawnych latach, woźny wymierzał kary. W Sali mogliśmy zobaczyć także fotografie, na których widniały wizerunki kolegów za czasów szkolnych Stefana Żeromskiego.
Ogółem wycieczka była bardzo ciekawa i interesująca. Mogliśmy się dowiedzieć wiele ważnych oraz przydatnych rzeczy. Gorąco zachęcam do zwiedzenia tych dwóch placówek.