Zielona Szkoła klas V w Krynicy Morskiej 09-14.06.2014r.

Krynica Morska – jedna z najpopularniejszych miejscowości nadmorskich posiadająca doskonałe warunki klimatyczne i krajobrazowe. O walorach Krynicy Morskiej decyduje położenie między dwoma akwenami: Zatoką Gdańską i Zalewem Wiślanym. Miejscowość turystyczna i znane kąpielisko morskie. To właśnie tutaj na Zieloną szkołę wyjechały klasy Va, Vb i Vc pod opieką pani Anny Muszyńskiej, Anny Ślusarz, Ewy Jaros i pana Pawła Sieczki. Zakwaterowani byliśmy w Ośrodku ,,Rondo” – pośród pięknego, mieszanego lasu w odległości 300 m. od morza i 100 m. od centrum Krynicy Morskiej. Sześciodniowy pobyt upływał nam na zwiedzaniu nadmorskiego kurortu, wycieczkach do Trójmiasta i Malborka, rejsie statkiem, ognisku z pieczeniem kiełbasek, dyskotece i plażowaniu. Korzystaliśmy ze wspaniałej pogody, zażywaliśmy kąpieli morskich i słonecznych. Pierwsze spotkanie z morzem było dla wielu dzieci ogromnym przeżyciem. Niektóre z nich, po raz pierwszy na własne oczy, ujrzały bezkres błękitnego morza. Bałtyk czarował nas wszystkich szumem fal, krzykiem mew, wiatrem niosącym z oddali głos okrętowych syren. Prawdziwy urok Morza Bałtyckiego podziwialiśmy, udając się na wyprawy jego brzegiem. Podczas pieszych wycieczek obserwowaliśmy linię brzegową, zwracaliśmy uwagę na działanie fal morskich, podglądaliśmy życie morskich ptaków, zbieraliśmy skarby morza czyli muszle , kamienie, korzenie, rośliny, bursztyny, dowiadując się o ich pochodzeniu. Wejście na Latarnię Morską w Krynicy umożliwiło nam porównanie linii horyzontu morskiego z lądowym. Poznaliśmy też historię powstania latarni, jej konstrukcję i architekturę. Z tarasu na wysokości ok. 50 m podziwialiśmy piękne widoki morza i okolic. Podczas pobytu na “Zielonej Szkole” wcielaliśmy się w role marynarzy, by choć po części doznać uczuć i emocji im towarzyszących w życiu codziennym. W tym celu odbyliśmy rejs statkiem.

Po wizycie nad morzem pozostają wspomnienia i żal, że czas upływa tak szybko. Może za rok znowu będziemy oddychać świeżym, morskim powietrzem, słuchać szumu morskich fal i poczujemy złocisty piach pod stopami. W naszej pamięci pozostają wspomnienia, było tak wiele atrakcji, że wszyscy wrócili zadowoleni i bardzo wypoczęci. Codzienne wycieczki dostarczały nie tylko nowych wiadomości z historii czy przyrody, ale również niezapomnianych wrażeń.