Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach zaprosili laureatów i finalistów wojewódzkich konkursów przedmiotowych do udziału w projekcie System Wspierania Talentów – Fascynujący Świat Nauki.
Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach zaprosili laureatów i finalistów wojewódzkich konkursów przedmiotowych do udziału w projekcie System Wspierania Talentów – Fascynujący Świat Nauki.
Realizacja projektu ma na celu wsparcie uczniów zdolnych z terenu województwa świętokrzyskiego w zakresie praktycznego rozwijania kompetencji kluczowych ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji naukowych, uczenia się z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych oraz inicjatywności jako istotnych kompetencji związanych z przygotowaniem młodych ludzi do wejścia na rynek pracy.
Projekt jest realizowany przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach w partnerstwie z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach od 1.01.2014 r. do 31.12.2014 r. na terenie województwa świętokrzyskiego.
Maja Cudzik, laureatka Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego, już uczestniczyła w pierwszym spotkaniu z tego cyklu. Poniżej zamieszczamy jej relację.
Fascynujący świat nauki
W ramach Europejskiego Funduszu Społecznego powstał projekt badawczy ,,Fascynujący Świat Nauki- Świętokrzyski System Wspierania Talentów”. Organizowany jest on dla laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych, przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Pierwszy zjazd odbył się w dniach 26-27 maja 2014r. Zajęcia rozpoczęły się na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Na początku zostaliśmy poinformowani o celach tego projektu. Najbardziej zaciekawiła nas perspektywa wydania książki o województwie świętokrzyskim, do której już zbieramy materiały. Zajęcia trwały do 13:15. Było interesująco i przyjemnie. Następnie autokarem udaliśmy się do Centrum Kształcenia w Wólce Milanowskiej. Tam zostaliśmy zakwaterowani w dwu- lub trzyosobowych pokojach. Po obiedzie mieliśmy kolejne zajęcia. Poznaliśmy panią Małgorzatę Jas – autorkę wielu podręczników do języka polskiego. Zalogowaliśmy się na platformie e-learningowej, z której wiele razy będziemy korzystać. Na warsztatach pisaliśmy patyczkami oraz wykonywaliśmy pieczątki w ziemniaku. Pod wieczór paliliśmy ognisko z pieczeniem kiełbasek i to był sposób, aby bliżej się poznać.
Następnego dnia, po śniadaniu, wróciliśmy do Kielc na dalszy ciąg zajęć na uniwersytecie. Wykłady były bardzo ciekawe. Rozmawialiśmy o typowych gestach ludzkich. Dowiedzieliśmy się między innymi, że gest wyprzedza słowo o 0,02 sekundy, kłamiąc patrzymy w prawą stronę. Później sprawdzaliśmy swoją kreatywność. Zajęcia trwały do 15:00.
Uważam, że projekt jest bardzo dobrym przedsięwzięciem, ponieważ mamy szansę rozwijać się w dziedzinie humanistycznej. Kolejne zjazdy już w wakacje. Nie mogę się doczekać. Mam nadzieję, że powstanie jeszcze wiele takich projektów wpływających pozytywnie na naszą osobowość.Maja Cudzik – kl. VI c