Festiwal nauki – bądź jak Naukowiec

• przez

Festiwal nauki – bądź jak Naukowiec, gościł w naszej szkole 20 marca. Do dyspozycji uczniów były:

– Mobilne obserwatorium słoneczne składające się ze specjalistycznego teleskopu do obserwacji Słońca LUNT, o średnicy minimum 80 mm oraz specjalistycznego teleskopu do obserwacji Słońca LUNT, o średnicy minimum 100 mm. Oba teleskopy zamontowane były na statywie umożliwiającym śledzenie ruchu Słońca po sferze niebieskiej. W skład stanowiska obserwacyjnego wchodziła także wystawa, składająca się z trzech tablic informacyjnych o Słońcu oraz trzech tablic informacyjnych o Fundacji Nicolaus Copernicus.

–  Robot Pepper (robot humanoidalny) do informacyjnej obsługi klienta z oprogramowaniem. Oprogramowanie zawiera moduł rozrywkowy: taniec (kilka rodzajów tańca), dowcipy (robot opowiada różne dowcipy, śmieje się), selfie (robot pozuje do zdjęcia wybierając pozę), kalambury (angażujące uczestników: robot pokazuje rzeczy, czynności i prosi o odgadnięcie) – aplikacja stworzona na bazie rozrywki.

– Multimedialna prezentacja edukacyjna „Dywizjon 303”.

– Mobilne planetarium (kopuła z namiotem).

– Pokazy naukowe z użyciem ciekłego azotu, efektowne i wybuchowe eksperymenty.

– Mobilne eksponaty ,,Maszyny Leonardo da Vinci”: Ruchome Skrzydło, Łódź Łopatkowa oraz Puzzle Mona Lisa.

– Mobilny park nauki (kołyska Newtona, koło Maxwell, labirynt elektryczny, półkule magdeburskie, telegraf akustyczny, wielka dmuchawa – lewitująca piłka, pisanie lustrzane, koło optyczne, lustrzane zwierciadło, wyścigi kulek – walka z grawitacją, rower elektrownia, wielka gra zręcznościowa, skrzynie zmysłu słuchu, dotyku, wzroku i węchu, labirynt magnetyczny.

– Stoisko z łazikami marsjańskimi (Politechnika Świętokrzyska).

Uczniowie starszych klas zostali dodatkowo zaproszeni na wykłady:

– nt. Mikołaja Kopernika, badań kosmosu, najnowszych odkryć polskich                                   i międzynarodowych zespołów badawczych, najciekawsze zjawiska i obiekty na niebie.

– pt. „Robotyka – nauką przyszłości”, profesor Paweł ŁASKI;

– pt. „Pasożyty”, dr Grzegorz KRÓL.

Barbara Tomaszewska