Barbórka – święto górników

Grudzień obfituje w wiele ciekawych wydarzeń. Jednym z nich były odwiedziny niecodziennych gości, w osobach reprezentantów naszego lokalnego górnictwa . Na zaproszenie wychowawczyń klas pierwszych, pań Zofii Młyńskiej i Doroty Parzniewskiej, w galowych mundurach przybyli do dzieci górnicy z Firmy LAFARGE KRUSZYWA SP. Z O.O. z KOPALNI DOLOMITU Radkowice. Dyrektor ds. Doskonalenia Kompetencji, pan Marek Grabowski , kierownik kopalni, pani Małgorzata Janik – mama uczennicy z klasy I b – Michaliny Janik, nadsztygar górniczy pan Piotr Kaczor i pan Tomasz Marciniak. Goście opowiedzieli o swojej pracy, ciekawostkach i niebezpieczeństwach z nią związanych. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały informacji na temat oznaczeń na mundurze, hierarchii piór na czapce górniczej i odpowiedzialności przy wykonywaniu kolejnych czynności dla pozyskania kamienia i kruszywa z kopalni w Radkowicach. Uznaniem cieszył się film z kopalń podlegających firmie Lafarge. Wrażenie zrobił sprzęt wykorzystywany do wydobywania całych, kamiennych bloków. Jednym z takich sprzętów jest np. koparka, która ma pojemność łyżki, w której może się zmieścić zwykła koparka budowlana. Dzieci mogły przymierzyć górnicze czapki, na pytanie gości, czy są chętni uniósł się las rąk. Mogły zadać nurtujące je pytania dotyczące pracy górników. Na zakończenie dzieci mogły pozować do wspólnego zdjęcia. Goście, w podziękowaniu, otrzymali laurki z życzeniami, a dzieci od gości wielką torbę wypełnioną cukierkami. Uczniowie klasy I b mogli trochę dłużej cieszyć się z wizyty, gdyż spotkanie przeniosło się do ich klasy, a tam m.in. mogli zrobić kolejne pamiątkowe zdjęcia.

Dziękujemy Gościom za wizytę, a szczególnie Pani Małgorzacie Janik, dzięki której spotkanie się odbyło.