Dzień Ziemi w naszej szkole

• przez
3.8

W samej Polsce występuje ponad 600 gatunków owadów zapylających, ale tylko jeden gatunek – pszczoła miodna, produkuje miód i inne produkty pszczele. Reszta gatunków (np. trzmiele, osy) zajmują się tylko zapylaniem roślin. Liczba pszczół w naszym świecie gwałtownie spada, a to stanowi poważne zagrożenie dla naszej planety. Dlatego też ochrona pszczół była ważnym temat tegorocznych działań szkolnych. Podczas naszych obchodów Tygodnia Ziemi, wzięliśmy udział w kilku aktywnościach, które mogą pomóc w ochronie pszczół i ich naturalnego środowiska. Były to m.in.:

• „akcja reakcja” – wymiana i zasadzenie sadzonek roślin miododajnych, które przyciągają pszczoły,
  • zaprojektowanie gazetki szkolnej na temat roli pszczół w ekosystemie i cennych właściwości miodu,
  • organizacja i przeprowadzenie testu wiedzy o pszczołach z wykorzystaniem narzędzi TIK,
  • udział w konkursach indywidualnych, m.in. na zielnik roślin miododajnych, laporello o owadach zapylających, ciacho miodowe,
  • zaprojektowanie i wykonanie hotelu dla owadów.

Uczniowie klas IV, V, VI, VII i VIII wzięli także udział w projekcie „EkoEksperymentarium”, który powstał dzięki wsparciu wielu instytucje i firm, od lat działających na rzecz środowiska i klimatu wdrażając nowoczesne rozwiązania w zakresie ekologii i propagując przyjazny środowisku tryb życia. Uczniowie poznali kilka pomysłów na proste nawyki, które możemy wprowadzić w naszym codziennym życiu, aby pomóc Ziemi. Klasa VIII b wraz z wychowawcą również tego dnia wyruszyła w okolice szkoły aby przyłączyć się do V edycji akcji „#Sprzątamy dla Polski” pod honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów.

Podsumowanie obchodów Tygodnia Ziemi odbyło się 21 kwietnia w hali sportowej, uroczystość poprowadzili Natalia Kobus oraz Szymon Zegadło, gdzie panie dyrektor Maria Sarnat oraz Marzena Pucińska wręczyły dyplomy i nagrody, ufundowane przez panią dyrektor Urszulę Wróblewską.

Za zajęcie I miejsca w Wielkim Teście Wiedzy o Pszczołach wyróżnieni zostali:

– Wojciech Wejman

– Magdalena Żurawska

Wyróżnieni w konkursie dla klas piątych za zielnik roślin miododajnych zostali:

– Amelia Błaszkiewicz

– Maria Buras

– Lena Dobek

– Norbert Ziach

– Ksawery Kruk

– Filip Błoński

– Aleksandra Trela

– Wojciech Duda

– Lena Kwaśniewska

– Konrad Michta

Wyróżnieni w konkursie dla klas szóstych za laporello o owadach zapylających zostali:

– Mateusz Majka

– Bruno Sarnat

– Jakub Iwan

– Wiktoria Kozub

– Piotr Kowalik

– Piotr Chorzępa

– Kornelia Celary

– Maja Gołębiowska

– Zuzanna Wesołowska

Wyróżnieni w konkursie dla klas siódmych za broszurę nt. ochrony zdrowia psychicznego zostali:

– Gabriela Patrzałek

– Michalina Janki

– Kornelia Owczarczyk

– Oliwia Juszkiewicz-Grzyb

– Wiktoria Religa

– Maja Bator

Wyróżnieni w konkursie dla klas ósmych za najszybciej znikające cicho miodowe zostali:

– Nadia Krasa

– Natalia Zawadzka

– Gabriela Kubicka

– Marcelina Sułek

– Roksana Szczepańska

– Lilianna Wilczyńska

Specjalne wyróżnienie otrzymali uczniowie, którzy zaangażowali się w pracę w zaprojektowanie i wykonanie hotelu dla owadów:

– Patrycja Stradomska

– Justyna Kliś

– Natasza Piazdecka

– Iga Nogacka

– Nikodem Krężołek

– Michał Bielecki

– Albert Dudkiewicz

– Borys Skrzypczyk

– Oskar Dostał

– Maciej Lis

Nagrodzeni otrzymali pyszny i zdrowy miodek akacjowy i spadziowy z pasieki Wróblewskich, a wszystkie klasy biorące udział w obchodach Dnia Ziemi dostały pamiątkowy dyplom za udział w eko-aktywnościach. Puchar Klasy Ekologicznej w tym roku szkolnym powędrował do klasy Vb, która zdobyła nagrodę główną – voucher – zaproszenie na grę terenową w Ogrodzie Botanicznym Geonatura Kielce. Za zaangażowanie i pracę zespołową został przyznany jeszcze jeden przechodni puchar Super Klasy, którą została klasa VI b, klasa dostała nasiona roślin miododajnych i mamy nadzieję, że już niedługo zakwitnie dla nas piękna naturalna łąka kwietna.

Gratulujemy!

Dziękuję wszystkim uczniom, dyrekcji, nauczycielom i pracownikom szkoły za ich wkład w nasze obchody Dnia Ziemi i ich zaangażowanie w wielu eko-aktywnościach. Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na nasze środowisko i naszą planetę. Zachęcamy wszystkich do kontynuowania działań mających na celu ochronę naszej planety i wszystkich jej mieszkańców.

Edyta Wierzbicka

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba ocen: 9