„Festiwale Nauki – bądź jak Naukowiec”

• przez

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w „Festiwalach Nauki – bądź jak Naukowiec” realizowanych w terminie 19 – 22.03.2024 r. na terenie powiatu kieleckiego. Główny cel festiwali to popularyzowanie nauki wśród społeczeństwa, prezentacja odkryć naukowych oraz budzenie pasji do nauki. W programie m.in.: prezentacja robota humanoidalnego Pepper — rozmowa z robotem, taniec robota, opowiadanie dowcipów przez robota, mobilne planetarium, prezentacja łazików marsjańskich, mobilny park nauki (kołyska Newtona, koło Maxwell, labirynt elektrycznym półkule magdeburskie, telegraf akustyczny i inne), multimedialna prezentacja edukacyjna „Dywizjon 303”, mobilne eksponaty ,,Maszyny Leonardo da Vinci” (Ruchome Skrzydło, Łódź Łopatkowa oraz Puzzle Mona Lisa), spotkanie z filozofem oraz pokazy naukowe.

Wstęp dla wszystkich mieszkańców jest bezpłatny. Uprzejmie proszę o wcześniejsze zgłaszanie grup powyżej 10 osób na adres

festiwalnaukikielce@gmail.com lub telefonicznie 696 44 30 88

,,Festiwale Nauki – Możesz być jak naukowiec!” odbywają się w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II- popularyzacja nauki”, który finansowany jest przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Organizatorem jest Wyższa Szkoła Kadr Menedżerskich.

Wszystkich serdecznie zapraszam

Magdalena Fogiel – Litwinek

regionalny koordynator Festiwali Nauki

Szczegółowy program „Festiwale Nauki – bądź jak Naukowiec”

realizowany w terminie 19-22.03.2024 r. na terenie województwa świętokrzyskiego

19.03.2024 (wtorek)            początek godz. 10.00, oficjalne otwarcie godz. 11.30, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Bodzentynie, 26-010 Bodzentyn, ul. Rynek Górny 11.

20.03.2024 (środa)             inauguracja godz. 10.00, Szkoła Podstawowa im. ks. Piotra Ściegiennego w Bilczy, Bilcza, ul. Szkolna 2, 26–026 Morawica.

21.03.2024 (czwartek)        inauguracja godz. 10.00, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bielinach, ul. Partyzantów 17, 26-004 Bieliny.

22.03.2024 (piątek)             początek godz. 9.00, inauguracja  godz. 10.00, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Daleszycach, ul. Sienkiewicza 11B, 26 – 021 Daleszyce.

Wstęp na festiwal jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych, również spoza szkoły. Zapraszamy rodziców, seniorów oraz wszystkie osoby zainteresowane nauką.

Program (wykłady odbywają się na Małej Sali, pokazy, planetarium oraz pozostałe atrakcje odbywają się na Hali sportowej):

Mała Sala:

10.00                   wykład nt. Mikołaja Kopernika, badań kosmosu, najnowszych odkryć polskich i międzynarodowych zespołów badawczych, najciekawsze zjawiska i obiekty na niebie. Długość wykładu od 25 do 40 minut.

11.00                   wykład pt. „Robotyka – nauką przyszłości”, profesor Paweł ŁASKI;

12.00                   wykład pt. „Pasożyty”, dr Grzegorz KRÓL

13.00                   wykład nt. Mikołaja Kopernika, badań kosmosu, najnowszych odkryć polskich i międzynarodowych zespołów badawczych, najciekawsze zjawiska i obiekty na niebie. Długość wykładu od 25 do 40 minut.

Hala Sportowa

10.30 – 14.30       mobilne obserwatorium słoneczne (na zewnątrz, w zależności od pogody). Na mobilne obserwatorium składa się jeden specjalistyczny teleskop do obserwacji Słońca LUNT o średnicy minimum 80 mm oraz jeden specjalistyczny teleskop do obserwacji Słońca LUNT o średnicy minimum 100 mm. Oba teleskopy zamontowane będą na montażu umożliwiającym śledzenie ruchu Słońca po sferze niebieskiej. Wykonawca zapewnia też statywy oraz sterowanie montażami. Wykonawca zapewnia specjalistyczną obsługę merytoryczną na stanowisku obserwacyjnym. W skład stanowiska obserwacyjnego wchodzi także wystawa, składająca się z trzech tablic informacyjnych o Słońcu oraz trzech tablic informacyjnych o Fundacji Nicolaus Copernicus (trzy tablice dwustronne).

Od 10.00              spotkanie z Robotem Pepperem (grupy do 15 osób co pół godziny). Robot humanoidalny do informacyjnej obsługi klienta z oprogramowaniem. Oprogramowanie robota humanoidalnego zawiera moduł rozrywkowy: taniec (kilka rodzajów tańca), dowcipy (robot opowiada różne dowcipy, śmieje się), selfie (robot pozuje do zdjęcia wybierając pozę), kalambury (angażujące uczestników: robot pokazuje rzeczy, czynności i prosi o odgadnięcie) – aplikacja stworzona na bazie rozrywki.

Od 10.00              multimedialna prezentacja edukacyjna „Dywizjon 303”.

Od 10.00              mobilne planetarium (kopuła z namiotem). Grupy 20 osobowe, co 30 min.

Od 10.00              pokazy naukowe z użyciem ciekłego azotu, efektowne i wybuchowe eksperymenty.

Od 10.00              mobilne eksponaty ,,Maszyny Leonardo da Vinci”: Ruchome Skrzydło, Łódź Łopatkowa oraz Puzzle Mona Lisa.

Od 10.00              mobilny park nauki (kołyska Newtona, koło Maxwell, labirynt elektryczny, półkule magdeburskie, telegraf akustyczny, wielka dmuchawa – lewitująca piłka, pisanie lustrzane, koło optyczne, lustrzane zwierciadło, wyścigi kulek – walka z grawitacją, rower elektrownia, wielka gra zręcznościowa, skrzynie zmysłu słuchu, dotyku, wzroku i węchu, labirynt magnetyczny.

Od 10.00              stoisko z łazikami marsjańskimi (Politechnika Świętokrzyska).

Wymagania techniczne/organizacyjne:

• Mała sala wykładowa, z rzutnikiem, laptopem.
  • Duża hala sportowa, kilkanaście stolików oraz krzeseł do dyspozycji wystawców, nagłośnienie, napis z tytułem wydarzenia „Festiwal Nauki – bądź jak Naukowiec”, przedłużacze, dostęp do zasilania.
  • Woda butelkowana dla wystawców, ewentualnie poczęstunek.
  • Szatnia, toaleta, parking.
  • Dokumentowanie przebiegu wydarzenia, rozpowszechnienie na stronie szkoły/gminy.

Wykaz koordynatorów: