Narodowe czytanie 2023

• przez
4.4

NARODOWE CZYTANIE

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne jest to dzieło pisarki, które została tak entuzjastycznie przyjęte przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości.

Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników.  To jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku. Właśnie, dlatego powieść została wybrana jako ta, której fragmenty były czytane w czasie akcji Narodowego Czytania.

Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Przedsięwzięcie to jest kontynuowane pod patronatem pary prezydenckiej. W związku z tym przedstawiciele naszej szkoły, jak co roku wzięli udział w tej wyjątkowej akcji.

W niezwykłej parkowej scenerii, w miejscu, gdzie niegdyś stał dwór podobny do tego opisywanego przez Orzeszkową, zasłuchani w szum parkowych drzew i piękno prozy, poznawaliśmy historię Justyny Orzelskiej i Jana Bohatyrowicza, którą przybliżały słuchającym m.in. nasze uczennice: Zuzanna Pyczek, Iga Nogacką, Kaję Stęplewską, Gabrielę Haba przygotowane przez opiekunki koła teatralnego p. M. Kasznię i I. Zawadzką.

Martyna Kasznia ,Irena Zawadzka.

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba ocen: 7