Gmina Morawica/Szkoła Podstawowa im. ks. Piotra Ściegiennego w Bilczy realizuje projekt pn. „IN PLUS – podnoszenie jakości kształcenia podstawowego w Szkole Podstawowej w Bilczy”. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027 – Priorytet 8. Edukacja na wszystkich etapach życia, Działanie 08.02 Podnoszenie jakości kształcenia podstawowego.

Projekt jest realizowany w okresie 09.2024-06.2026 i ma na celu podniesienie jakości kształcenia podstawowego w Szkole poprzez rozszerzenie oferty zajęć dodatkowych ukierunkowanych m.in. na rozwijanie umiejętności podstawowych i przekrojowych, działania w zakresie edukacji włączającej oraz podnoszenie kompetencji kadry nauczycielskiej.

W ramach projektu realizowane będą następujące zadania i działania na rzecz uczniów Szkoły:

1. zajęcia dodatkowe w zakresie umiejętności podstawowych i przekrojowych, języków obcych, edukacji ekologicznej, z wykorzystaniem zakupionego wyposażenia, pomocy i materiałów dydaktycznych, w tym:

– robotyka z elementami programowania,

– informatyka z elementami CAD i mechatroniki,

– język angielski, niemiecki, hiszpański

– zajęciach młody medyk/lekarz,

– gimnastyka sportowa/artystyczna,

– warsztaty manualne,

– zajęcia z przedsiębiorczości, biznesu, ekonomii,

– zajęcia artystyczne z elementami języków obcych,

– zajęcia edukacji ekologicznej,

– zajęcia młody naukowiec,

– koła zainteresowań (m.in. matematyczne, humanistyczne, sportowe, artystyczne i inne),

1. zajęcia integracji sensorycznej i terapii ręki,
  2. Trening Umiejętności Społecznych,
  3. naukowe wyjazdy edukacyjne do uczelni wyższych i laboratoriów,
  4. wyjazdy edukacyjne z zakresu ekologii oraz tożsamości regionalnej,
  5. grupowe doradztwo edukacyjno-zawodowe oraz zajęcia preorientacji zawodowej (wyjazdy edukacyjne-zawodoznawstwo)
  6. warsztaty antydyskryminacyjne budujące postawy otwarte i tolerancyjne wobec osób niepełnosprawnych, a także o odmiennej rasie, orientacji, pochodzeniu
  7. warsztaty z zakresu przeciwdziałania przemocy, cyberprzemocy i bezpieczeństwa w sieci,
  8. warsztaty z zakresu zdrowia psychicznego, ciałopozytywności i poczucia własnej wartości,
  9. warsztaty outdorowe z zakresu współpracy w grupie, kreatywności, budowania zespołu oraz rozwiązywania problemów.

Zakupione zostanie także wyposażenie, pomoce dydaktyczne niezbędne do osiągnięcia celu projektu. Zakupione zostanie także wyposażenie sali sensorycznej umożliwiające wsparcie dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Dodatkowo w ramach projektu zaplanowane są działania na rzecz kadry pedagogicznej, mające na celu podniesienie kompetencji nauczycieli poprzez realizację szkoleń, kursów i studiów podyplomowych. Nauczyciele będą zwiększać swoje kompetencje w obszarach doradztwa zawodowego, przeciwdziałania przemocy i cyberprzemocy, mediacji szkolnych i rówieśniczych, robotyki oraz pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi.

Projekt obejmie swoimi działaniami minimum 545 uczniów Szkoły oraz 39 nauczycieli.

Wartość projektu: 1.231.710,24 zł

Wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 1.046.953,70 zł