Obchody Dnia Ziemi w 2021 roku

22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Każdego roku do świętowania przyłącza się wiele placówek oświatowych, organizacji i stowarzyszeń ekologicznych. Jak co roku i nasza szkoła chętnie weźmie udział w tej akcji, może tylko trochę w innej formie niż dotychczas.

Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.

Dzień Ziemi uznany został za święto globalne w 1990 roku, kiedy to zmobilizował 200 milionów ludzi w 141 państwach i otworzył drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw, ale też uświadamiania o problemach, które wiążą się ze zmianą klimatu.

W poprzednich latach do akcji bardzo chętnie włączali się celebryci i ważne osobistości z całego świata. Lil Dicky stworzył z tej okazji singiel „Earth”, a do jego zrealizowania zaprosił najpopularniejsze gwiazdy muzyki pop. W kawałku tym usłyszeć można m.in. Justina Bieber’a, Arianę Grande, Miley Cyrus i Eda Sheerana. Zyski ze sprzedaży singla zasiliły konta organizacji, które związane są z ochroną środowiska.

https://www.youtube.com/watch?v=S2SMvfGe72U – teledysk „Earth” Lil Dicky

Dzień Ziemi, najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone ze świąt ekologicznych, a jednocześnie może zbyt często poświęcone śmieciom, zakazom i nakazom (zakręć kran, zgaś światło, drukuj dwustronnie itp.) i jednorazowym akcjom.

Chcę zachęcić Was do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób. Do tego, żebyście wyszli ze szkoły, wyszli z domu i poszli do Przyrody, do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie Przyrody w zasięgu wzroku. Żebyście poświęcili czas na bycie z Przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna, ciekawa.

W tym celu warto wyłączyć telefony, tablety, laptopy, mp4, schować książki czy gazety, a nawet przestać na chwilę rozmawiać.

Zachęćcie najbliższych do eksplorowania Przyrody na nowo, by lepiej poznać i zaprzyjaźnić się z nią. I powtarzajcie to jak często się da, bo Dzień Ziemi jest każdego dnia!

Oto propozycje wyzwań na najbliższy tydzień i nie tylko:

1) Podejmij wyzwanie:
Poszukaj Przyrody wokół siebie. Wyjdź z domu i poszukaj Przyrody w dziwnych miejscach, zobacz jak Przyroda walczy o swoje miejsce w mieście (np. drzewka na gzymsach, dachach komórek, rośliny wyrastające z murów, w pęknięciach asfaltu, między płytami chodnikowymi). Warto usiąść lub położyć w ustronnym miejscu, dotknąć trawy, zasłuchać się i zapatrzeć, poobserwować mrówki. Przyjrzyj się drzewom w twojej okolicy, dotknij ich, powąchaj, przyjrzyj się liściom, zbadaj ich fakturę, zidentyfikuj gatunek. Zrób sobie selfie z Przyrodą ?

2) Podejmij wyzwanie:
Znajdź miejsce do zazielenienia albo rozkwiecenia i zrób to! Pozyskaj sadzonki albo nasiona mało wymagających, lokalnych roślin i posadź/wysiej je. Nie chodzi o zakładanie całych ogródków, ale o drobne zazielenianie okolicy. Pamiętaj o podlewaniu. Możesz wykonać samodzielnie „bomby nasienne” i podrzucić na upatrzone nieużytki. ? Te małe kuleczki, ulepione z gliny, nasion i torfu czy ziemi wypełnione po brzegi nasionami ziół i kwiatów, możecie schować do kieszeni i rozrzucać wszędzie tam, gdzie kilka tygodni później chcielibyście zobaczyć kawałek kwietnej łąki. Bomba rzucona na nieużytki, opuszczone i zaniedbane działki miejskie lub podwórka, powinna poradzić sobie sama. Dlatego warto dobierać nasiona rodzimych, niewymagających i dziko rosnących gatunków roślin, które mają większą szansę utrzymania się na przypadkowym gruncie. Do tego celu sprawdzają się np. mieszanki polskich kwiatów łąkowych. Jeśli wybrać na dodatek rośliny miododajne – które przyciągają owady zapylające, a w ślad za nimi ptaki – będą nie tylko cieszyć oko, ale i zwiększać różnorodność biologiczną w okolicy.

3) Podejmij wyzwanie:
Kiedy ostatnio byłaś/eś w lesie? Czy pamiętasz jak się wtedy czułaś/eś? Wykonywanie wielu rzeczy naraz osłabia funkcje umysłowe człowieka. Natomiast zbawienny jest…kontakt z naturą oczywiście! To przebywanie na łonie natury regeneruje nasz mózg i zwiększa wydajność jego pracy. Wyjdź do lasu, posłuchaj natury… Naciesz oko i umysł… Wykonaj kilka ćwiczeń, pobiegaj, zatańcz w lesie… A może zabierzesz ze sobą kompas i mapę…Nie zapomnij o worku na śmieci! W drodze powrotnej zabierz ze sobą to, co zostawili inni zaśmiecając Przyrodę. Ona z pewnością Ci się odwdzięczy ?

Ze zgromadzonych z przez Was zdjęć przygotujemy fotorelację. Obudź się!!

https://www.youtube.com/watch?v=eRLJscAlk1M – Przepraszam!