Olimpia Kołomańska laureatką II Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego

Olimpia Kołomańska, uczennica klasy VIII a Szkoły Podstawowej im. ks. Piotra Ściegiennego w Bilczy, została laureatką II Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego w r. szk. 2018/2019

Olimpia o sobie i swoim sukcesie

Bardzo lubię czytać książki, stąd też moje zainteresowania językiem polskim. Dużo czasu wolnego poświęcam również drużynie harcerskiej i sprawia mi to ogromną satysfakcję.
Tegoroczny konkurs stanowił dla mnie duże wyzwanie. Składał się z trzech etapów, był dla mnie sprawdzeniem nie tylko wiedzy, ale także wytrwałości. Często też spotykałam się z panią Anną Pobocha Igniatowską, moją nauczycielką języka polskiego i historii, która do konkursu mnie przygotowała.

Według mnie, najtrudniejszy był II etap konkursu – test on-line, gdzie wyniki poznałam od razu po rozwiązaniu testu. Napisałam go na 82% i wkrótce okazało się, że zakwalifikowałam się do III etapu. Z kolei ten etap składał się z dwóch części – pisemnej i ustnej. Wzięło w nim udział 45 finalistów z całego województwa świętokrzyskiego.

9 marca pisaliśmy wypracowanie na jeden z pięciu zaproponowanych tematów. Wybrałam rozprawkę, w której udowodniłam, że Polacy na przestrzeni wieków stosowali różne formy walki z wrogiem, niekoniecznie z bronią w ręku. Jako przykłady podałam działalność bohaterów literackich: Jacka Soplicy – bohatera epopei A. Mickiewicza Pan Tadeusz, młodzież gimnazjalną z powieści St. Żeromskiego Syzyfowe prace oraz Alka, Zośkę i Rudego – bohaterów książki A. Kamińskiego Kamienie na szaniec.

16 marca przystąpiłam do części ustnej III etapu konkursu. Polegał on na analizie wylosowanego utworu poetyckiego. Analizowałam wiersz J. Lechonia Hymn Polaków na obczyźnie. Zrobiłam to chyba dobrze, bo na 12 możliwych do uzyskania punktów otrzymałam 11.
Gdy dowiedziałam się, że zostałam laureatką, byłam ogromnie zaskoczona i szczęśliwa, gdyż cały rok pracowałam na ten sukces.

Anna Pobocha Igniatowska – nauczycielka języka polskiego i historii o swojej uczennicy

Olimpia to inteligentna, kreatywna i bardzo pracowita uczennica. Pięknie mówi wiersze, w ciekawy sposób interpretuje teksty. Jest przy tym bardzo skromna. Sukces odniosła dzięki ciągłemu poszerzaniu wiedzy oraz systematycznej pracy.

Tu warto nadmienić, iż Olimpia jest jedyną laureatką Wojewódzkiego Konkursu z Języka Polskiego w gminie Morawica. W I etapie wzięło udział ponad 1000 uczniów, do drugiego zakwalifikowało się 165. uczniów, natomiast do III etapu – 45. Spośród tych 45. finalistów wyłoniono 13 laureatów, wśród których znalazła się Olimpia. Przed nią jeszcze uroczysta gala – wręczenie dyplomów i nagród dla laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych.

Jakie jeszcze przywileje ma nasza laureatka? Przede wszystkim – wolny wstęp do wybranej szkoły średniej, uzyskanie dodatkowych 14 punktów, zwolnienie z egzaminu z języka polskiego (otrzyma najwyższą punktację) oraz, co chyba oczywiste, oceny celujące z przedmiotów humanistycznych.