Dziś jest radosny dla nas dzień,
Wiosenny dzień majowy
I choć rokrocznie taki sam,
Lecz wciąż jak gdyby nowy.
Bo w dniu tym w sercach polskich
Miłość dla Polski wstaje,
I najpiękniejsze serc swoich kwiaty
Każde w ofierze chętnie daje.
Uczniowie klasy IV b i IV d pod kierunkiem wychowawczyń – p. Ireny Zawadzkiej i p. Aleksandry Machulskiej przygotowali uroczystą akademię poświęconą rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja pt. NIESAMOWITA PODRÓŻ DO PRZESZŁOŚCI.
Na montaż słowno – muzyczny złożyły się scenki rodzajowe, wiersze oraz piosenki. Młodzi aktorzy przekonująco zagrali swoje role. Dziećmi we współczesności byli: Felicja Jagielska, Maksymilian Konopka, Aniela Krawczyk i Wojciech Kurek; króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wykreował Kacper Kruk, w marszałka Stanisława Małachowskiego wcielił się Marcel Skuza, a role szlachciców odegrali – Wojciech Garczarek, David Cudziło, Hubert Radomski, Emil Tkacz, Jakub Bąk i Adam Szemraj. Piękna interpretacja głosowa narracji (Laura Świder, Damian Białek oraz Patrycja Krawczyk) oraz wierszy – Juliusza Słowackiego, Ignacego Krasickiego, Stanisława Balińskiego i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – w wykonaniu Mai Moskal, Karoliny Rączki, Sandry Pecyny, Gabrieli Krawczyk, Aleksandry Gołębiowskiej oraz Hanny Świetlak podkreślała patriotyczną wymowę przedstawienia. Piosenki śpiewane solo i przez szkolny chór akcentowały podniosły charakter akademii. Oprawę muzyczną zajęły się p. Marcelina Rajch – Glonek oraz p. Anna Ślusarz. W klimat epoki wprowadzały nas również XVIII – wieczne stroje szlacheckie oraz piękna scenografia.
Konstytucja Trzeciego Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie po Stanach Zjednoczonych, postępową jak na tamte czasy, konstytucją. Niosła nadzieję na ocalenie Polski, stwarzała podstawy do wzmocnienia władzy państwowej, osłabiała rządy i samowolę magnatów. Ponadto zwiększała liczebność wojska, poprawiała położenie chłopów, biorąc ich pod opiekę państwa, podniosła poziom oświaty, a mieszczanom nadała nowe prawa, które częściowo zbliżały ich do przywilejów szlachty.
Wprowadzone przez nią zmiany w prawie polskim były ostatnią próbą ocalenia zagrożonej ojczyzny. Konstytucja 3 maja przetrwała w pamięci Polaków jako ukoronowanie starań patriotów o uratowanie niepodległości ojczyzny. Do dzisiaj stanowi dumę Polaków z jej osiągnięć i otoczona jest należytą czcią oraz szacunkiem. Dla upamiętnienia tych wydarzeń 3 maja obchodzimy święto państwowe.
Od 2004 roku 2 maja obchodzimy dzień Flagi Narodowej.
Jak długo biało-czerwone barwy kojarzone będą z Polską zależy od nas Polaków, a przede wszystkim od młodych Polaków!
Irena Zawadzka, Aleksandra Machulska
Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 corocznie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950.Święto wprowadziła w 1889 II Międzynarodów ka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – Polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 obchodzone między świętami 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja). 2 maja nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wielu Polaków bierze w ten dzień urlop, ze względu na to, że ta data jest jedyną w kalendarzu występującą pomiędzy dwoma dniami wolnymi od pracy. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Konstytucja 3 maja – Ustawa Rządowa z dnia 3 maja – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) spisaną konstytucją. Uchwalona przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad opartego na wolnej elekcji i demokracji szlacheckiej systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
W naszej szkole jak co roku pamiętamy o tych wydarzeniach i należycie je celebrujemy. Także i teraz uczniowie swoją postawą, ubiorem i zachowaniem upamiętnili wydarzenia majowe i zaprezentowali je podczas apelu szkolnego.
Oceń wpis!
Kliknij na gwiazdki aby ocenić
Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba ocen: 13
Jeszcze nikt nie ocenił