Święto patrona szkoły

Święto patrona szkoły, ks. Piotra Ściegiennego na stałe wpisało się do kanonu uroczystości Zespołu Szkół w Bilczy. W bieżącym roku szkolnym odbyło się w piątek, 30 stycznia. Jak przystało na tak ważny dzień dla uczniów naszej szkoły, zostało podkreślone odświętnym strojem.

Święto patrona szkoły, ks. Piotra Ściegiennego na stałe wpisało się do kanonu uroczystości Zespołu Szkół w Bilczy. W bieżącym roku szkolnym odbyło się w piątek, 30 stycznia. Jak przystało na tak ważny dzień dla uczniów naszej szkoły, zostało podkreślone odświętnym strojem i udziałem we mszy świętej w miejscowym kościele parafialnym. Na uroczystość przybyli goście w osobach: pana wójta Mariana Burasa, pani sekretarz gminy Anny Kowalskiej, pani przewodniczącej Rady Gminy Ewy Zaczek-Kucharskiej, posła na Sejm Lucjana Marka Pietrzczyka, księdza proboszcza Marka Mrugały, radnych : Jana Wróblewskiego, Tadeusza Kuca, Tomasza Domagały, rodziców.

Wszyscy uczniowie mieli równe szanse, by wykazać się wiedzą ze znajomości biografii tej wybitnej postaci, biorąc udział w konkursie (rokrocznie organizowanym przez panią Annę Pobochę-Igniatowską)., dla najmłodszych zadaniem konkursowym było wykonanie kartki okolicznościowej związanej z osobą ks. P. Ściegiennego.

Z dużym zainteresowaniem obejrzeliśmy inscenizację słowno-muzyczną przygotowaną przez uczniów klas drugich gimnazjum, pod opieką pań wychowawczyń: pani Grażyny Kosno-Mazur, pani Iwony Bielawskiej i pani Kamili Długosz-Szałapskiej oraz szkolnego chóru prowadzonego przez panią Annę Ślusarz.

Nie lada kunsztem wykazali się uczniowie wypowiadając swoje kwestie gwarą świętokrzyską, która dziś jest rozumiana przez bardzo nielicznych. Przebrani za chłopów uczniowie, wzbudzili zdziwienie najmłodszych, którzy takie stroje współcześnie mogą oglądać tylko w skansenie.

Patriotyczne utwory wykonywane przez solistów, budziły poczucie przynależności do regionu i tego sercu najbliższemu miejscu, w którym przyszło mieszkać.

Wiedzą i odpowiednim strojem z epoki gimnazjaliści przybliżyli postaci współczesne ks. Piotrowi Ściegiennemu, ich inwencja i trud zostały narodzone przez panią dyrektor.

Tradycyjnie już w tym czasie odbywa się podsumowanie wyników nauczania za I półrocze. „Złota dziesiątka” to lista osób, które wyróżniły się wysokimi średnimi ocen i osiągnięciami w innych dziedzinach nie tylko w nauce. Pani dyrektor Urszula Wróblewska przedstawiła wyniki, a następnie zaprosiła wszystkich wyróżniających się na środek sali i uhonorowała fanfarami, życząc wytrwałości w osiąganiu sukcesów.